HABER

‘Işığı durdurma’ rekoru Almanların

Almanya’nın Darmstadt Üniversitesi’nden bilim insanları, “ışığı durdurma” rekoru kırdı.

‘Işığı durdurma’ rekoru Almanların

Physical Review Letters adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmayı, Huffington Post aktardı. Uzmanlar, önce mat bir kristale lazer ışını gönderdi. Elekromanyetizmadan yararlanılan bir teknik sayesinde kristal, şeffaf hale geldi. Işık hüzmesi kristalin içindeyken, ikinci bir lazer gönderilince kristal tekrar matlaştı. İlk hüzme ise içeride kaldı. Birkaç denemenin ardından uzmanlar ışığın kristal içinde durduğu süreyi bir dakikaya çıkardı.

IŞIKLA VERİ İLETİMİ

Bu alanda önceki rekoru da yine Alman bilimciler 2011’de kırmış, ancak ışık bir saniye bile tutulamamıştı. Son başarı sayesinde verinin ışıkla uzun mesafelere iletimi sağlanabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
adamlarda araştırma yapan üniversiteler ve üniversite görevlileri var! Bizde polis taşlamayı öğreten, sürekli protesto etmek isteyen öğrenci yetiştiren üniversitelerimiz ve gençlerin beynini yıkamaya çalışan onlar ateşe atmaya çalışan öğretim görevlilerimiz var! fark burda.
sen okumadığın için üniversitelerde ne öğretildiğini bilmiyorsun tabi ki pinokyo arkadaşım... yürü git okey odasına, burada bilimsel bir çalışmayla ilgili yayınlanmış güzelim haberin yorumlar bölümünü kirletme...
Işığı durdurma rekoru Almanlarda, Üreticiyi vergi yükü ile durdurma rekoruda bizde. Dükkanmı açtın elektriği , suyu sanayi usulu kullanıyosun yani daha pahalı. Yılda iki kira da Stopaj ödersin.
sana km dükkan işlet diyo :D git almanyada yaşa kardesim
köstek olan bir devlet varken başımızda biz süt veren inek modundan çıkamayız ark. lar
2001 öncesinde yaşasaydın arardın bu günleri, ozaman bakalım nasıl yaradın bunları, keşke şıp diye herşey düzelse ama olmuyor işte hayatın kendi rutini var zaman istiyor
elektiriğe zam rekoruda türkiyede naber.
Geri Dön