HABER

Işıkara'nın yeni görevi

YALOVA (İHA) - Yalova Belediyesi, Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği, TÜBİTAK ve Kandilli Rasathanesi'nin ortaklaşa yürüttüğü Marmara Depremi Rehabilitasyon Programı'nın (MERP) başına, "Deprem Dede" olarak tanınan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara getirildi.

Yalova Belediyesi'nde toplanan ilgili kurumların yetkilileri, yapılacak çalışmalarla alakalı durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda, AB tarafından görevlendirilen Yunanistan'ın Komothini Belediyesi ile Yalova Belediyesi'nin yapacağı çalışma ele alındı. Belediye bünyesinde kurulacak "Afet Tedbir ve Yönetimi" birimi, muhtemel bir afet sırasında ve sonrasında deprem riski içerisinde olan grupları bilinçlendirecek. Söz konusu birim, ayrıca muhtemel afetlerde zihinsel sağlığın korunması, binalar için arazi uygulamaları ile zemin araştırmaları yapacak.

Projeye AB'nin ayırdığı 3.4 milyon euro'luk kaynağın Komotini Belediyesi'nin denetiminde harcanacağı öğrenildi. Projenin fahri başkanlığını ise Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın yapmasına karar verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön