HABER

Isınmanın 8 altın kuralı

Isınmanın 8 altın  kuralı

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, kış şartlarının giderek ağırlaşması, havaların soğuması ile vatandaşların artan ısınma giderlerinin azaltılması için, bazı uyarılarda bulundu. Göktaş, "Hem az yakıp hem de ısınmak mümkündür. Yeter ki gerekli tedbir alınsın, gerekli titizlik gösterilsin" dedi.

Özellikle kat kaloriferi ve kombi ile ısınan vatandaşların sistemlerinin periyodik bakımlarını yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi. Göktaş, bu vatandaşların ısınma maliyetini azaltmak için evinde kolayca alacağı, küçük ama etkili önlemleri de şöyle sıraladı:

1- Cihazın termostat ayarı ve ısı sensörü kontrol edilerek, cihazın yanma düzeni sabit yerine mekan ısısına göre değişecek şekle getirilmelidir. Böylece ısı arttığında cihaz kapanır, belirlenen ısıda yeniden çalışmaya başlar.

2-Baca temizliği ısı verimini önemli ölçüde etkiler. Bacalarda ve duman borularında kalan her 0.1 milimetre kurum, ısınma verimini yüzde 1 düşürür.

3-Peteklerden yayılan ısıyla gerçekleşen hava sirkülasyonu çok önemlidir. Koltuk ve kanepelerin peteklerin önüne konulması hava sirkülasyonunu önler ve yaklaşık yüzde 10-20 arası verim kaybına yol açabilir.

4-Bazı evlerde peteklerin üzerine konulan mermerler, peteğin vereceği ısıyı azaltır. Yine odanın şık görünmesi için kalorifer peteğinin ahşap aksesuarlarla kapatılması da ısı kaybına yol açmaktadır.

5-Kapı, pencere ve ara kat yalıtımları önemli oranda yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır.

6-Perdeler de pencerelerden gelecek soğuğu engelleyen bir unsurdur. Bu nedenle, güneş ışığı kaybolup hava kararınca, evin perdeleri hemen kapatılmalıdır.

7-Evin aşırı şekilde ısıtılmasından kaynaklanan maliyetin azaltılması için, normal sıcaklıkta üşümeye meyilli olan yaşlı ve çocukların ev içinde daha kalın giymeleri sağlanmalıdır. Aksi takdirle evin ihtiyacından çok fazla çalışacak cihaz, boş yere daha fazla yakıt tüketecektir.

8-Duvar ile kalorifer peteği arasına konulacak ısı yalıtımı sağlayan levhalar, yüzde 5'e kadar ısı tasarrufu sağlayacaktır."

ANKA

Geri Dön