HABER

Isırgan otu ile gelen güzellik

Isırgan otunun insan sağlığı açısından çok değerli olduğunu ifade eden uzmanlar, bu bitkinin A, B ve C grubu vitaminleri ve provitamince zengin olduğunu belirtiyor.

Isırgan otu ile gelen güzellik

Uzmanlar, içerdiği klorofil, vitaminler ve demir nedeniyle, yiyecek veya içecek olarak kansızlığa karşı kullanılan ısırgan otunun, aşırı üşütmelerde solunum yollarını açtığını bildirdiler. Aynı zamanda kan şekerini de düşüren bitkinin, taze yapraklarının 14 gün süreyle yenilmesi durumunda zayıflamaya yardımcı olduğunu açıklayan uzmanlar, "Cilt bakımı ve deri temizliğinde de kullanılan ısırgan otu köklerinin kaynatılarak içilmesi, saç dökülmesini, saçın kepeklenmesini ve yağlanmasını da önlüyor" dediler.

Bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine bir su bardağı kaynar su konulduktan sonra karıştırılarak çay olarak içilebileceğini vurgulayan uzmanlar, bunun yorgunluğu gidereceğini kaydediyorlar. Isırgan otunun yarı yarıya ıspanakla karıştırılarak pişirilmesi halinde de çocuklarda mide-bağırsak gazları nedeniyle oluşan ağrıların dindireceğini anlatan uzmanlar şunları tavsiye ettiler:

"Isırgan otu saçlara da faydalı. 4-5 avuç dolusu taze veya kurumuş ısırgan otunun, 5 litre soğuk suya konulması, yavaş ateşte kaynama noktasına kadar ısıtılıp 5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra, suyla saçların yıkanması saçınızın dökülmesini önler, pırıl pırıl yapar. Ya da bir avuç dolusu ısırgan kökü, akşamdan soğuk suya bırakılır. Sabahleyin kaynayıncaya kadar ısıtılır. 10 dakika demlenmeye bırakılır, daha sonra süzülerek saç yıkanabilir".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler