HABER

İSO Türkiye PMI eylülde 53,5 oldu

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) eylül ayında 53,5 oldu.

İSO, Türkiye ve İstanbul İmalat Sanayi PMI anketlerinin Eylül 2017 dönemi sonuçlarını açıklandı.

Eşik değer olan 50,0 üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, PMI eylülde 53,5 olarak gerçekleşti.

Açıklamada, söz konusu endeksin ağustos ayında görülen 55,3 seviyesine göre düşüş yaşamasına karşın, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki genel iyileşmenin devam ettiğini gösterdiği kaydedildi.

Son anket verileriyle birlikte iyileşme eğilimi üst üste yedinci aya taşındı. Bu aynı zamanda 2014 yılından beri gözlenen en uzun kesintisiz büyüme trendi oldu. Endeks uzun dönem ortalaması olan 50,8 düzeyinin belirgin bir şekilde üzerinde ölçüldü.

Faaliyet koşullarındaki iyileşme Türk imalat sektörünün ürünlerine yönelik güçlü talepten kaynaklandı. Firmalar yeni siparişlerdeki güçlü artıştan faydalandılar ve bunun yansıması olarak üretimlerini artırdılar. Yeni ihracat siparişlerinde de artış devam etti ancak bu artış yeni siparişlere kıyasla daha düşük hızda ölçüldü.

Firmalar, artan üretimi karşılamak amacıyla kapasitelerini genişletti. İstihdam artışı üst üste sekizinci ay olacak şekilde üçüncü çeyreğin sonunda da devam etti ve satın alma faaliyetlerinde güçlü artış gerçekleşti. Hem girdi hem de nihai ürün fiyatları enflasyonu eylülde gerileyerek 2017 başından beri ölçülen ortalamalarının altında gerçekleşti.

- İstanbul İmalat PMI eylülde 52,1 oldu

Ağustos ayında son 43 ayın yüksek düzeyi olan 54,2'ye çıkan İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da eylülde 52,1 olarak gerçekleşerek İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında üst üste altı ay olacak şekilde büyümeye işaret etti.

Endeks ayrıca uzun dönem ortalamasının belirgin bir şekilde üzerinde düzeyde kaydedildi. Üretim büyümesi eylülde de devam etti ve artış hızı uzun dönem ortalamasının üzerinde ölçüldü. Böylelikle son üç yılın en uzun büyüme trendi gerçekleşti.

Üretimdeki artışın talep ve yeni siparişlerdeki büyümeden kaynaklandığı belirtildi. Hem yeni siparişler hem de yeni ihracat siparişlerinde güçlü büyüme gerçekleşti. Son beş ayda olduğu gibi eylül ayında da toplam siparişlerdeki artış hızı yeni ihracat siparişlerindeki artış hızının üzerinde ölçüldü. Yeni siparişlerdeki büyüme, firmaları istihdam artışına gitme konusunda cesaretlendirdi. Böylelikle, istihdam üst üste altıncı kez olacak şekilde eylülde arttı ve artış trendi 2015 başından beri gözlenen en uzun kesintisiz büyüme trendi olarak kayda geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilenIHS Markit Ekonomisti Gabriella Dickens, "Türk imalat sektörü yılın üçüncü çeyreğini güçlü bir şekilde tamamladı. Üretim, istihdam ve satın alma faaliyetlerindeki kayda değer artışların yansıması olarak faaliyet koşullarındaki genel iyileşme eylül ayında da devam etti." ifadelerini kullandı.

Geri Dön