HABER

İspanya'dan yeni kriz için öneri

İspanya'dan yeni kriz için öneri

Madrid - İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Katar'da yapılan Medeniyetler İttifakı Akil Adamlar Grubu toplantısında liderlerle yaptığı görüşmelerde, yeni bir karikatür krizini önlemek amacıyla uluslararası basın konferansı düzenlenmesini önerdi.

Medeniyetler İttifakı projesinin Türkiye ile birlikte eşbaşkanlığı yürüten İspanya'nın, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını önlemeye yönelik bir uluslararası basın toplantısı yapılmasını istediği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Moratinos, karikatür krizinin "bu dünyada yapılmaması gerekenlere bir örnek olduğunu" savunurken, ifade özgürlüğünün "bir toplumdaki inananların derinden hislerine hakaret edecek veya nefret yaratacak şekilde kullanılmamasını" istedi.

Katar'daki toplantıda Moratinos'un ayrıca, medeniyetler arası ittifakın yaratılmasına katkıda bulunması açısından gençler arasında iletişimin de önemine dikkati çekerek, Avrupa'da öğrenim gören gençler arasında uygulanan değiş tokuş programı Erasmus'un farklı dinlerdeki öğrenciler arasında da hayata geçirilmesi önerisinde bulunduğu ifade edildi.

Öte yandan Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürleri yayınlayan Avrupa basınının "düşüncesizce davrandığını" söyledi.
Parlamentodaki oturumda konuşan Aso, "Müslüman olmayan bizler bile İslam dininde Hz Muhammet'in suretinin yasaklandığını biliyoruz.

Bunun bilincinde olanlar yine de bu karikatürleri yayınladıysa o zaman bunun bana düşüncesiz bir davranış gibi geldiğini söylerim" ifadesini kullandı.

Japonya'da hiçbir büyük gazete, İslam dünyasının tepkisini çeken ve protesto gösterilerinin düzenlenmesine yol açan karikatürleri yayınlamamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön