İsrail 234 Filistinliyi öldürdü

CENEVRE (İHA) - Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail'in askeri saldırıları sonucu bu sene 234 Filistinlinin öldüğünü bildirdi.

UNRWA, İsrail'in geçen hafta yaptığı saldırılarda da 123 Filistinlinin öldüğünü, bunların 27'si çocuk olmak üzere 55'inin silahsız siviller olduğunu kaydetti. Kuruluş, bu sırada 5 de İsraillinin öldüğünü, bunların 4'ünün Gazze Şeridi'nde çatışmalarda, birinin de atılan roket sonucu İsrail'de öldüğünü açıkladı.

UNRWA, İsrail en kanlı saldırılarının gerçekleştirildiği cumartesi günü de 63 Filistinlinin öldüğünü, 172 Filistinlinin de yaralandığını, bunun 2000 senesinden bu yana Filistinlilerin bir günde en çok can kaybı verdikleri gün olduğunu kaydetti. Kuruluş, saldırı ve karşı saldırılara bir son verilmesi ve barış görüşmelerinin başlaması çağrısında bulundu.

Filistinli mültecilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için faaliyet gösteren UNRWA, Gazze'deki 214 okuldan sadece 12'sinin halen açık olduğunu, gerisinin saldırılarda görülen maddi hasar veya uzun süredir bölgeye uygulanan boykot dolayısıyla malzeme eksikliğinden kapalı olduğunu bildirdi.