"İsrail bizim dostumuz, dost acı söyler"

"İsrail bizim dostumuz, dost acı söyler"

TEL AVİV (ANKA) -Yasemin Güneri Bildiriyor- Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Namık Tan, İsrail'in Gazze şeridine yönelik düzenlediği saldırıda çok sayıda Filistinli sivilin hayatını kaybetmesini kınayan Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a destek verdi. Büyükelçi Tan, "Dostluk bu zamanda belli olur. Yanlış yaptığında nasıl dostunuzu uyarırsanız. Biz de aynı şeyi yaptık. İsrail dostumuz. Başbakan da bunu yaptı" dedi.

İsrail'in önde gelen Türk sermayeli inşaat şirketi Yılmazlar Group'un 13. kuruluş yıldönümü dolayısıyla İsrail'de bulunan gazetecilere elçilik binasında resepsiyon veren Büyükelçi Tan, yaşanan son olayları değerlendirdi. Gazetecilerin, "Başbakan Erdoğan İsrail'in sivillere yönelik saldırısını Başbakan Erdoğan kınadı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusunu yanıtlayan Tan, "Biz, her zaman dengeli bir anlayış içinde sorunların çözümünden yana olduk. İsrail, çok ölçüsüz bir güç kullanımı içine girmiştir. İsrail'den, sivillere yönelik saldırısına son vermesi istenmiştir" diye konuştu.

-"İSRAİL, TERÖRLE MÜCADELEMİZİ DESTEKLEMİŞTİR"-
Büyükelçi Tan, İsrail'in terörle mücadele etmemize büyük katkıları olan ülkelerin başında geldiğini belirterek, şunları söyledi:
"İsrail'den kiraladığımız bir adet insansız hava aracı ile terörle mücadele icra ettik. İsrail, harekat boyunca bunun bir terörle mücadele sorunu olduğunu söylemiştir. Bize, siyasi, destek de vermişlerdir. İhtiyacımız olan bir savunma sistemini bize satmışlardır."
Türkiye'nin İsrail de barış sürecine çok ciddi katkılar sağladığını belirten Tan, Türkiye ile İsrail arasında çok özel ilişkilerin kurulduğunu belirtti. Büyükelçi Tan Şöyle devam etti:

"Türkiye, İsrail ile ilk kurulduğu yıldan bu yana güvene dayalı, karşılıklı saygı çerçevesinde, çıkarlara azami özenin gösterildiği bir ilişki tesis etmiştir. İsrail, haritada küçücük bir ülke gibi görünür. Oysa, küresel anlamdaki Yahudi toplumunun kalbi burada atmakta. İsrail ile ilişkilerimiz de bizim için bu nedenle büyük önem taşıyor. Bu bölgeye ait bir ülkenin, bu kargaşaya, istikrarsızlığa son vermesi için inisiyatif alması gerekmiştir. Bu rolü Türkiye üstlenmiştir. Türklerin çok büyük eserleri vardır bu bölgede. Türkiye, sorunun tarafı olan tüm ülkelerle bu bölgede iyi ilişkiler içindedir. Türkiye, bu bölgede her iki tarafında güvenine haiz bir ülkedir. Stratejik misyonları yürüten bir ülkeyiz. Türkiye, ihtilaflara çözüm bulmak için oluşturulmuş bütün barış misyonlarının içinde vardır. Buraya getirmeye devam edeceğiz. İsrail, Türkiye ile 5 milyar dolarlık bir alışveriş yapan ülkedir. Geçen yıl 518 bin İsrailli, turist olarak Türkiye'yi ziyaret etti. 7 milyon nüfusu olan bir ülkeden geldiler. Bu, çok önemli bir rakam."

-İSRAİL, ORTADAĞU'DA OSMANLILARA AİT BİR YAPIYI TÜRKLERE İADE EDEN İLK ÜLKE OLACAK
Büyükelçi Tan, İsrail'in Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen bir binayı kendilerine iade ettiğini ve bu binanın restore edilerek "Kültür Merkezi" olarak kullanılacağını açıkladı. Tan, şunları söyledi:
"İlk defa, Ortadoğu'da bir Osmanlı yapısı Türklere iade edilmiş olacak. Projesini tamamladık. Yılmazlar Group projenin çalışmasını yapıyor. Burada bize gösterilen sempatinin yegane sebebi atalarımızın Yahudileri kucaklayıcı tavırlarıdır. Yahudi, milleti bunu asla unutmamıştır. Bizim başlattığımız her türlü girişimi diğer elçilikler gıptayla izlemiştir." (ANKA)