İsrail cipi işte böyle havaya uçuruldu

İslami Cihad Örgütü'nün Gazze ile İsrail arasındaki geçiş noktalarından Kissufim'de yola döşediği bombaların patlaması sonucu bir İsrail cipi havaya uçuruldu.

Gazze ile İsrail arasındaki Kissufim sınırında yer alan askeri kontrol noktası yakınlarında İsrail askeri aracına yapılan saldırının görüntüleri yayınlandı. İsrail askeri cipine yapılan saldırının görüntülerini yayınlayan Filistin Halk Direniş Komiteleri, saldırıyı üstlenen ikinci örgüt oldu. Saldırıyı Filistin Halk Direniş Komiteleri'nin askeri kanadı Nasır Selahattin Tugayları üstlenirken, dağıtılan görüntülerde İsrail askeri cipinin gelişi ve patlatılışı net olarak yansıtılıyor.

Saldırı sonrası ölen İsrail askerlerinin sayısının 2'ye çıktığı iddia edilirken, Filistin Halk Direniş Komiteleri'nin askeri kanadı Nasır Selahattin Tugayları Sözcüsü Ebu Abir, "Bu saldırıyı, işgalci İsrailliler'in Filistin halkına yaptığı saldırılara karşılık olarak gerçekleştirdik" ifadesini kullandı. Saldırının daha önce İslami Cihad örgütü tarafından üstlenildiğinin hatırlatılması üzerine Abir, "Diğer örgütün koyduğu bomba bizim yerleştirdiğimize çok yakındı. Onlar kendilerinin sandılar, ancak saldırıyı biz düzenledik ve şu an görüntülerini dağıtıyoruz" karşılığını verdi.

Filistinli militanlar, 2006 yılı Haziran ayında tünel kazarak bir İsrail kontrol noktasına saldırmış, olayda 2 İsrail askeri öldürülürken, Onbaşı Gilad Şalid kaçırılmıştı. Bu olayın ardından İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik 5 ay süren kapsamlı bir operasyon başlatmış ve yüzlerce Filistinli hayatını kaybetmişti.