HABER

İsrail donanması Gazze'ye yol alan İrene'i engelliyor

İsrail savaş gemilerinin Gazze Şeridi çevresindeki İsrail ablukasını kırmayı hedefleyen Yahudi yardım gemisine müdahale ettiği bildiriliyor.

İsrail donanması Gazze'ye yol alan İrene'i engelliyor

10 Metre uzunluğundaki İrene adlı katamaranın Gazze kıyısı açıklarında İsrail'e ait bir fırkateyn ve daha küçük boyutlarda çeşitli gemilerce engellendiğ haber verildi.

İrene'deki eylemciler arasında Yahudi soykırımından kurtulan 82 yaşındaki Reuven Moskovitz de var

İrene eyleminin düzenleyicileri, Twitter aracılığıyla ilettikleri duyuruda, İsrail donanmasının müdahalesine karşı konulmayacağını belirttiler.

İsrail Gazze Şeridi'ndeki Hamas militanlarına silah sağlanmasının önüne geçmek için bölgeyi denizden abluka altında tutuyor.

İrene girişiminin internet sayfasında "Fırkateyn yollarını kapatıyor ve daha küçük çaplı gemiler de peşlerinde seyrediyor. Daha ufak olan gemilerden birinin önünde ve arkasında makineli tüfekler var." deniliyor.

İsrail, Avrupa ve ABD'den 10 Yahudi barış eylemcisini abluka altındaki Gazze'ye taşıyan İrene Pazar günüKuzey Kıbrıs'tan demir alarak Akdeniz'e açılmıştı.

İngiltere merkezli "Filistinliler için Adalet isteyen Yahudiler" adlı gruptan Richard Kuper, bütün Yahudilerin İsrail'in Filistinlilere yönelik politikalarını desteklemediğini göstermek istediklerini açıklamıştı.

Kuper, ''Hedefimiz Gazze'ye varabilmek. Ama eylemcilerimiz, herhangi bir fiziki mücadele girmeyecek. İsraillilere fiziki güç kullanması ya da saldırı düzenlemesi için herhangi bir bahane verilmeyecek'' dedi.

Eylemciler arasında Yahudi soykırımından kurtulan 82 yaşındaki Reuven Moskovitz de bulunuyor.

Moskovitz, ''Yahudi soykırımından kurtulan bir kişi olarak baskıları, eziyeti ve Gazze'deki aralarında 800 bin çocuğun da bulunduğu çok sayıda insanin hapis hayatında tutulmalarını protesto etmek benim için kutsal bir görev.'' demişti.

Yolcular arasında Kudüs'te bir alışveriş merkezinde 1997'de düzenlenen bir intihar saldırısında kızı Smadar'ı kaybeden 60 yaşıondaki Rami Elnahan da var.

Elhanan, Filistinlilerle uzlaşmanın barış için en güvenli yol olduğunu belirterek, ''Gazze'deki 1,5 milyon kişi de, aynen benim gibi mağdur'' dedi.

Ancak İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andy David, eylemin ''komik olmayan kışkırtıcı bir şaka'' olduğunu söylemişti.

İsrail, İrene'in Gazze kıyısının 20 mil açığındaki sulara girdiğinde donanmanın müdahale edeceğini ve katamaranın yakındaki Aşdod limanına yönlendirileceğini; burada gemideki yardım malzemelerinin incelenerek kara yoluyla Gazze'ye sevkedileceğini duyurdu.

Katamaranda tibbî araç gereç, okul kitapları, balık ağları ve çocuklar için oyuncaklar bulunuyor.

Mayıs ayının son günü yine Gazze'ye yardım götürme girişiminde bulunan Mavi Marmara'ya düzenlenen İsrail saldırısında, dokuz Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön