HABER

İsrail fosfor bombası iddialarını yalanladı

KUDÜS (İHA) - İsrail, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarında beyaz fosfor bombası kullandığına dair iddiaları yalanladı.

İsrail bombardımanı sırasında kullanılan ve yukardan aşağıya doğru genişleyerek inen beyaz dumanlar çoğu gazetede fosfor bombası olarak nitelendirilmişti. İsrail'in, fosfor bombasını 2006'da Hizbullah'a karşı da kullandığı ifade ediliyordu. Bu bombalar, düştüğü yeri yakıyor ve deride ciddi yanıklara yol açıyor.

Basında yer alan yoğun eleştiriler üzerine dün akşam bir açıklama yapmak zorunda kalan İsrail ordusu, uluslararası hukuka uygun şekilde hareket ettiğini iddia etti. Fosfor bombası kullanmadığını ifade eden İsrailli yetkililer, görüntülerdeki bombanın ne olduğunu ise açıklamadı.

Askeri uzmanlar, bombardımanda beyaz fosfor kullanıldığı kanaatinde. Askeri uzmanlardan Charles Heyman, "Yüzde 100 katiyette ifade edemesem de bombardımanda klasik beyaz fosfor izleri var. Bir miktar beyaz fosfor muhtevası olduğu görünüyor. Eğer gerçekten bu maddeler kullanılmışsa bu İsrail için kötü bir haberdir. Bu durumda İsrailliler uluslararası duruşlarını kaybederler" dedi.

Londra'daki askeri Royal United Services Institute kurumundan Dr Sandra Bell de beyaz fosforun savaş durumlarında genelde kullanılan bir şey olduğunu, ABD'nin de Irak'ta bu silahları kullandığını söyledi. Bell, bu bombaların kara birliklerinin ilerleyişini gizlemek, gece savaş bölgesini aydınlatmak için kullanıldığını fakat Cenevre sözleşmesine göre, ciltte ciddi yanıklara yol açmasından dolayı sivil alanlarda kullanılmasının yasak olduğunu ifade etti. Bell, İsrail'in beyaz fosfor kullandığının
ıspatlanması halinde bunun ülkeyi zor duruma düşüreceği, çünkü Gazze Şeridi çok yoğun nüfuslu bir bölge olduğu için bu bombaların bölgede kullanılmaması gerektiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler