HABER

İsrail İran'ı vurmaya hazırlanıyor!

İsrail İran'ı vurmaya hazırlanıyor!

İran'ı her fırsatta tehdit eden İsrail şimdi de saldırı tatbikatları yapmaya başladı

İsrail uçaklarının İtalya’da “uzun mesafeli saldırı” tatbikatı yaptığı ortaya çıktı. İsrail basınından Haaretz gazetesine göre Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı İran’a saldırmak için ikna etti.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun, 8 Kasım’da açıklayacağı İran raporu öncesinde bölgede tansiyon artıyor. Vatan'ın haberine göre, basına sızan raporda "Tahran’ın nükleer programının atom bombası yapmaya yönelik" olduğuna dair sağlam kanıtların bulunduğu belirtiliyor. Buna bağlı olarak İsrail’in, İran’ın nükleer tesislerini vuracağına ilişkin işaretler artıyor.
**'İT DALAŞI' TATBİKATLARI NORMALDEN UZUN SÜRDÜ**
Haaretz’e göre, önceki hafta pazar günü İsrail uçakları İtalya’ya ait Sardunya Adası’ndaki Decimomannu Üssü’ne indi. İsrail uçakları, beş gün boyunca burada İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait Eurojet avcı uçakları, Alman Hava Kuvvetleri’nin Tornado av-bombardıman uçakları ve Hollanda Hava Kuvvetleri’nin F-16 avcı uçaklarıyla “it dalaşı” tatbikatları gerçekleştirdi.
Ancak, 2 hafta süren bu tip bir uzun menzilli tatbikatın erken bitirilmesi, İsrail’in bir hava saldırısına girişeceği iddialarını güçlendirdi.
**TAHRAN İSRAİL'E MEYDAN OKUDU**
İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzebadi, "ABD’li yetkililer şunu bilmeliler ki siyonist rejimin İran’a yapacağı bir askeri saldırı sonrasında hem Amerika hem de siyonistler ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaklar" dedi.
İran yönetimi nükleer santrallar çevresindeki güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı, tesislerin çevresine uçaksavarlar yerleştirildi.
**Barak iddiaları yalanlamıştı!**
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, son günlerde İsrail'in İran'a saldıracağına ilişkin yayımlanan haberlerle ilgili merak edilen soruları yanıtladı
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, son günlerde yeniden gündeme gelen İsrail'in İran'a saldırı düzenlemesi ihtimaliyle ilgili haberleri yalanladı ve "hem kendisinin ve hem de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İran'a saldırı konusunda verilmiş bir kararları bulunmadığını"söyledi.
Barak, İsrail Ordu radyosundaki söyleşisinde, "2011 yılının İsrail'inde iki kişinin tek başlarına bir şey yapamayacağını anlamak için dahi olmak gerekmez" dedi.
Bunun, belki "2006 yılı İsrail'inde mümkün olabilecek bir durum" olduğunu söyleyen Barak, bu konuyla ilgili olarak Savunma Bakanlığı'nda, onlarca bakanın, askeri personelin ve uzmanların da katılımı ile yapılmış müzakerelere ilişkin binlerce sayfalık değerlendirmeler bulunduğunu da kaydetti.
**OPERASYONEL MESELELER**
Barak, İsrail için hayati önemi bulunan böyle bir konuda neden kamuoyu önünde bir tartışmanın olmadığı sorusuna ise "İran'ın nükleer programı yıllardır İsrail kamuoyunda tartışılıyor. Bu konuda sayısız söyleşiler ve kamuoyutartışmaları var. Biz düşüncelerimizi saklamıyoruz. Ancak kamuoyu önünde tartışamayacağımız operasyonel meseleler vardır" dedi.
İran'ın, Ortadoğu bölgesinin ve dünya ülkelerinin istikrarına tehdit oluşturduğu iddiasını yineleyen İsrail Savunma Bakanı, İran'la ilgili olarak tüm seçeneklerin masada olduğunu da ifade etti; İran üzerine diplomatik baskıların ve yaptırımların da kullanılması gerektiği kanısında olduğunu dile getirdi.
**KORKMAK İÇİN NEDEN YOK**
Barak, İsrail kamuoyunun İran tehdidi konusunda endişeye kapılmaması gerektiğini belirterek, "İran'ın İsrail'i yok edebileceği korkularını" kabuletmediğini vurguladı ve "İsrail, Trablus'tan Tahran'a çok güçlü bir ülke. Bir şeyden korkmak için herhangi bir neden yok" dedi.
İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesi, bugün verdiği bir haberde, ABD Dışişleri'nden üst düzey bir yetkilinin, "Amerika'nın, İsrail ordusunun İran'ı vuracağı endişesi taşıdığını", İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Barak'ın bu konuda karar aldıkları iddiasını aktarmıştı.
Haberde aynı yetkilinin, "İsrail'in askeri operasyondan vazgeçmesi için, İran'a yönelik yaptırımların yoğunlaştırılması konusunda BM'ye baskı yapıyoruz" dediği de belirtilmişti.


Geri Dön