HABER

İsrail tankları Gazze'ye girdi

GAZZE (İHA) - İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 20'inci gününde de devam ederken, İsrail askerlerinin bugün tanklarla Gazze şehrine girdiği açıklandı.

İsrail askerlerinin Gazze'ye girmesiyle onlarca Gazzeli, çocuklarıyla birlikte kaçıp hastanelere sığınırken, şehrin üzerinden yoğun duman bulutlarının yükseldiği gözlemlendi.

Gazze Şeridi'ndeki İsrail kara birliklerinin, kalabalık yerleşim birimlerine yaklaştığı ve Filistinlilerin evlerini terk ettiği belirtilirken, bazı Filistinliler ise gazetecilerin zırhlı araçları ya da ambulanslarına girmeye çalışarak, kendilerini güvenli bir yere götürmelerini istedi.

Tanklardan, helikopterlerden ve otomatik silahlarla atılan mermiler, hava saldırıları ve büyük top mermilerinin sesleri şehrin her tarafından duyulurken, hastanelere kaçan Gazzeli kadınlar çocuklarını teselli edip, güldürmeye çalıştı.

Tankların Gazze'ye girmesinin ardından karısı ve 5 çocuğuyla birlikte hastaneye kaçan Hüseyin (40), "Çocuklarımı hastaneye getirdim çünkü evde korkuyorlardı, fakat burada da korkuyorlar. Çatışmalarda evin kapısı hasar gördü, bu yüzden evden ayrılmak zorunda kaldık. Buna daha fazla katlanamıyoruz. Çocukların haline bir bakın. Çok korkuyorlar" şekline konuşurken, ambulans hizmetinin başkanı ve doktor Murat da, "500 metre uzaklıkta 3 ölü var ancak onları alamadım. 1 kilometreden az uzaklıklarda bulunan çok sayıda yaralı olduğu haberini alıyoruz ancak yetki verilmeden hareket etme hakkımız bulunmuyor" ifadelerini kullandı. Ambulansların hareket edebilmesi için öncelikle Kızıl Haç'ın uluslararası kurulu İsrail'e çağrı yapması ve hareket etmesi için izin verilmesi gerekiyor.

Öte yandan, İsrail tarafından düzenlenen bombardıman sırasında BM aracına bir merminin isabet ettiği ve araç şoförünün yaralandığı belirtildi. Olay sırasında araçta yalnızca şoförün bulunduğu ifade edilirken İsrail ordusu, olayı araştırdıklarını açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön