HABER

İsrail: “Türkiye ile ilişkiler normalleşecek”

Danny Ayalon, ABD’de yayımlanan Yahudi Algemeiner gazetesiyle yaptığı söyleşide Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi gereğine işaret etti.

NEW YORK (ANKA) – Türk Büyükelçisini “alçak koltuğa” oturtarak ikili ilişkilerde ciddi bir diplomatik krize yol açan, İsrail’in Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, ilişkilerin normalleşeceğini tahmin ettiğini söylerken normalleşme için “stratejik ortaklığın yeniden tesis edilmesi”, diplomatik ilişkilerin yeniden büyükelçi düzeyine çıkartılması ve “gerçek bir yakınlaşma” gibi koşulları sıraladı.

Danny Ayalon, ABD’de yayımlanan Yahudi Algemeiner gazetesiyle yaptığı söyleşide Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi gereğine işaret ederken “İsrail’in çıkarına, Türkiye’nin çıkarına ve Amerika’nın çıkarınadır. İlişkilerin normale döneceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

-NORMALLEŞMENİN “KOŞULLARI”-

Algemeiner’in, “normal”i tanımlamasını istemesi üzerine Ayalon, “stratejik ortaklığın yeniden tesis edilmesi”ni, diplomatik ilişkilerin yeniden büyükelçi düzeyine çıkartılmasını ve “gerçek bir yakınlaşma” dahil bir dizi “koşul” saydı.

Danny Ayalon, mülakat sırasında krize rağmen ticaret hacminin azalmadığını, aksine arttığına işaret ederken iki ülke arasındaki ekonomik, bilimsel, akademik ve siyasi işbirliğini dört gözle beklediğini belirterek, “Soğukkanlılık ve akıllılık üstün gelecek” sözlerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
mevcut krizi tetikleyen siyasi çıkar ve akla sahip olmadığını defalarca ispatlayan ayalonmu bunları söylüyor,israilde aklı başında yeni bir kükümet kurulursa belki düzelir.
Geri Dön