HABER

İsrail, Türkiye'deki Yahudi karşıtlığından endişeli

Gazze (AA)- İsrail ordu radyosunda, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yürüttüğü 3 haftalık operasyon sırasında Türkiye kamuoyunda oluşan tepkiler, Yahudi karşıtlığının büyüdüğü yolundaki endişeler dile getirildi.

Ordu radyosunun bu sabahki programında, sunucu, Yahudi karşıtlığını işleyen tepkilerin Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde kendini gösterdiğini belirtti; Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgelerine atıfta bulunarak, bu tür uygulamaların bu karşıtlığı daha da derinleştirdiğini dile getirdi. Programda konuşan İsrail Sosyal Güvenlik Bakanı İsaac Herzog da Türkiye'deki Musevi cemaatinin son gelişmelerden tedirgin olduğunu dile getirdi.

Konu ile ilgili olarak Türk Musevi cemaati liderleriyle sürekli temas içinde olduklarını söyleyen Bakan Herzog, İsrail Başbakanlığında düzenlenen özel bir toplantıda da Yahudi karşıtlığının ele alındığını belirtti. İsrail'in Gazze Şeridi'nde başlattığı Dökme Kurşun operasyonuyla birlikte, İsrail karşıtlığı ve Yahudi düşmanlığının birbirine karıştığını ve yapılan açıklamalarla, Türk kamuoyunun kafasının karıştığını kaydeden Herzog, "Musevi cemaatinin can ve mal güvenliği konusunda tedirginlik yaşadığını"
söyledi. Türk polisinin olabilecek aşırılıklara karşı gerekli güvenlik önlemlerini aldığını hatırlatan Herzog, özellikle son bir buçuk haftalık süre içinde Türk hükümetinin, gerek Başbakan ve gerekse hükümet üyeleri kanalıyla, bu konuya çok yakın bir hassasiyet gösterdiklerinin de altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön