HABER

"İsrail uluslararası hukuku ihlal ediyor"

İsrail'in "Doğu Kudüs'te yaklaşık 700 yeni yerleşim birimi inşa edileceği" yönündeki açıklamasını değerlendiren Dışişleri Bakalığı, bu girişimin uluslararası hukuk ihlali olduğunu bildirdi.

ANKARA (A.A) - Dışişleri Bakanlığı, ''İsrail'in Doğu Kudüs'te yaklaşık 700 yeni yerleşim birimi inşa edileceği yönündeki açıklamasını kaygıyla karşıladığını'' açıkladı ve bu girişimin ''uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu'' bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''İsrail'i, söz konusu kararını gözden geçirmeye ve işgal altındaki Filistin topraklarında bu tür eylemlerden kaçınmaya davet ediyoruz'' çağrısı yapıldı.

Söz konusu yerleşimlerin genişletilmesi kararının, ''uluslararası hukukun açık bir ihlalini oluşturduğunun'' belirtildiği açıklamada, bu kararın, ''barış sürecinin canlandırılmasına yönelik çabalara zarar verecek ve taraflar arasında güvensizlik yaratacak bir nitelik taşıdığı'' kaydedildi.

Açıklamada, ''nihai statü müzakereleri çerçevesinde ele alınacak bu gibi konularda tek taraflı uygulamalardan kaçınılması önem arzetmektedir'' denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön