İsrail’de Halk Sandık Başında

İsrail’de halk parlamento seçimleri için sabahın erken saatlerinde sandıklara akın etti

İsrail’de Halk Sandık Başında

İsrail’de halk parlamento seçimleri için sabahın erken saatlerinde sandıklara akın etti.

Ülkedeki 21’inci parlamento seçiminde 6 milyon 300 bin kayıtlı seçmen oy kullanabilecek.

Seçimlerde Başbakan Benyamin Netanyahu arka arkaya dördüncü kez Başbakanlık koltuğuna oturmaya çalışıyor. Eğer Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk soruşturmalarına rağmen seçimlerden zaferle çıkarsa, toplamda beş defa başbakanlık yapmış olacak. Böylelikle Netanyahu İsrail tarihinde en uzun süre Başbakan olan siyasetçi unvanını da alacak.

Eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz Netanyahu’nun en önemli rakibi. Gantz’ın Mavi ve Beyaz Partisi seçimlerden zaferle çıkmaya ve Netanyahu’nun uzun süredir İsrail siyasetindeki baskın gücüne son vermeyi amaçlıyor.

İsrail Parlamentosu Knesset’in 120 sandalyesi için 40 parti yarışıyor. Bu partiler arasında aşırı dinci partilerle Arap partiler de yer alıyor.

Ancak bu kadar partiden sadece birkaçının yüzde 3,25’lik barajı aşarak Knesset’e vekil yollayabileceği tahmin ediliyor.

İsrail’de seçim günü, katılımın yüksek olması için tatil edildi. 2015’te son seçimlerde katılım oranı yüzde 72 olmuştu. İsrail’de seçimle katılım oranının genel ortalaması ise yüzde 77.

Seçmenlerin yüzde 20’sini oluşturan Araplar seçimi boykot etme tehdidinde bulunmuştu. Ancak böyle bir durumun Netanyahu’ya yardımcı olabileceği belirtiliyor.

İsrail’de bugüne kadar hiçbir parti Knesset’te tek başına çoğunluğu sağlayabilmiş değil. Bu nedenle ülke koalisyonlarla yönetiliyor. Eğer sağ ya da sol blokta koalisyon sağlanamazsa, Kasım ayında ikinci bir seçimin düzenlenecek.