HABER

İsrail'de hoparlörle ezana yasak girişimi

Independent'ın haberine göre İsrail'de hoparlörle ezan okumasını yasaklayan tasarı, 'çoğunluğu müslüman olan bir milyonun üzerindeki Arap azınlığın kullandığı camileri hedef alıyor.'

İsrail'de hoparlörle ezan okumasını yasaklayan bir yasa tasarısı hükümette görüş ayrılığına neden oldu.

Independent gazetesinin haberine göre Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın lideri olduğu aşırı milliyetçi "İsrail Evimiz" partisine mensup bir milletvekili tarafından gündeme getirilen tasarı, aslında hoparlörlerin herhangi bir ibadet yerinde kullanılmasını yasaklıyor.

Ancak Independent muhabiri Donald Macintyre, yasağın İsrail'in çoğunluğu müslüman olan bir milyonun üzerindeki Arap azınlığın kullandığı camileri hedef aldığının açık olduğunu kaydediyor.

Haberde, gürültüyü önleme gerekçesiyle hazırlanan tasarıyı Başbakan Netanyahu'nun da desteklediği, ancak kendi partisinden bazı bakanların öneriye karşı çıktıkları da aktarılıyor.

Habere göre, Netanyahu da, Belçika ve Fransa'da sokakta ibadeti yasaklanmasına gönderme yaparak, ''Avrupa'dan daha özgürlükçü olmaya gerek yok'' diyor.

Independent muhabiri, tasarının dini ve etnik hassasiyetleri alevlendirme tehlikesi olduğuna da dikkat çekiyor.

İsrail'e insan hakları uyarısı

Financial Times da dünkü sayısında İsrail'de son dönemde artan bireysel hak ve özgürlükleri sınırlama girişimleri nedeniyle Binyamin Netanyahu hükümetini uyard.

Orta Doğu'da halkların kendilerini yavaşça baskıcı rejimlerin boyunduruğundan kurtarmakta olduklarını kaydeden gazete, ama İsrail'de pek de memnuniyet verici olmayan bir eğilimin ortaya çıktığını belirtti.

Financial Times'ın aktardığına göre "geçen yıl içinde parlamentonun geçirdiği yasalardan üçü sorunlu."

Birincisi, Filistinlilerin topraklarından sürülmelerini felaket olarak anan kuruluşların aldığı kamu kaynaklarının kesilmesi, ikincisi işgal altındaki topraklarda inşa edilen yerleşim merkezlerinin boykot edilmesi çağrısının cezalandırılması, üçüncüsü de İsrailli Arapların ayrımcılığa uğramalarına neden olabilecek yerleşim mevzuatı.

Bu yasaların içerde Yahudilerle Araplar arasındaki gerilimi alevlendirebileceğini kaydeden gazete, Arap baharı sürecinde kendisine daha düşmanca bakan bir bölge oluştuğunu hatırlattığı İsrail'e Batı'yla ilişkilerini güçlendirmesi gerektiği, ama liberal değerlerini zayıflattığı izlenimi yaygınlaşırsa zaten Avrupa Birliği ve ABD'yle sorunlu bir dönemden geçen bağlarının daha da aşınacağı uyarında bulundu.

Geri Dön