HABER

İsrail'de Türkiye korkusu!

TEL AVİV(ANKA) – Gazze saldırısının Türkiye'de yarattığı büyük tepkilerin İsrail ile ikili ilişkileri ne ölçüde etkileyeceği tartışmaları sürerken İsrail'de savunma sanayi çevrelerinde "Ankara'nın askeri anlaşmaları iptal edeceği" yönündeki korkuların arttığı belirtiliyor.

Bu arada, "Riskteki kontratların değerinin, 2 milyar dolar civarında" olduğu ifade ediliyor. İsrail'in en büyük medya grubu Yedioth'a ait Ynet sitesince yayınlanan bir haberde "Savunma sanayi çevreleri, Ankara'nın İsrail'in Gaze taarruzuna ilişkin, giderek artan kızgınlığı, mevcut anlaşmaların iptal edilmesine, gelecekteki müzakerelerin askıya alınmasına yol açabileceğini söylüyor" denildi.

İsrail savunma sanayi şirketlerinin, Gazze taarruzunun kontratlar üzerindeki olası olumsuz etkilerden duydukları kaygılarını dile getirdikleri kaydedilen haberde Gazze'de devam eden operasyonların kontratlar açısından taşıdığı riske dikkat çekildi. Özellikle Elbit ve IAI şirketlerince geçen Aralık ayında Türk Hava Kuvvetleri ile imzalanan 141 milyon dolarlık anlaşmanın geleceğine ilişkin kaygıların bulunduğu vurgulandı.

Türkiye ile iş yapan bir İsrail savunma sanayi kaynağı da "Şimdi mevcut kontratları iptal edilmesinden, halen müzakere edilen kontratların da süresiz askıya alınmasından korkuyoruz" şeklinde konuştu.

RİSKTEKİ KONTRATLARIN DEĞERİ 2 MİLYAR DOLARI BULUYOR

Bu arada, "risk"e girebilecek kontratların toplam değerinin 2 milyar dolar civarında" olduğu belirtilen haberde İsrail savunma şirketlerinin kaygılarının Gazze operasyonunu kınayan Türk yetkililerince yapılan açıklamalardan kaynaklandığı ifade edildi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün birkaç gün önce yaptığı açıklamaların örnek gösterildiği haberde İsrailli savunma kaynağının "Türkiye ile ilişki zaten gergin idi. Türk ordusu her zaman İsrail ile anlaşmaların yapılmasını ısrarla istedi, Müslüman hükümetin iktidara gelmesinden sonra bile. Her zaman zor bir durum idi ve şimdi daha zor oldu" değerlendirmesine de yer verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön