HABER

İsrail'den bir vahşet daha!

GAZZE (İHA) - Birleşmiş Milletler bugün yayınladığı raporda, İsrail güçlerinin hafta başında Zeytun bölgesinde 110 Filistinli'nin sığınması için kullanılan bir evi defalarca hedef aldığını ve olayda 30 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. İsrail ordusu ise raporla ilgili açıklamada bulunmadı.

BM İnsani Yardım Ofisi (OCHA) Başkan Yardımcısı Allegrea Pacheco, İsrail askerlerinin evi defalarca top ateşine tuttuğunu söyledi.

Saldırıyla ilgili görgü şahitlerinin açıklamalarına yer verilen raporda, İsrail kara birliklerinin, önce sivilleri bu binaya yerleştirdiği ve dışarı çıkmamaları uyarısında bulunduğu belirtildi. Ancak İsrail askerlerinin ertesi gün evi defalarca bombaladığı, ölenlerden yarısının çocuk olduğu bildirildi.

Pacheco, ambulansların bölgeye gelinceye dek birkaç gün geçtiğini, yaralı ve ölülerin yardım gelene kadar enkaz altında kaldığını söyledi.

Uluslararası Kızılhaç örgütü de, Çarşamba gününe kadar bölgeye girme imkanı bulamadığını, bölgeye girdiğinde etrafta cesetler ve çocuklar dahil aç insanlar gördüklerini belirtti. Kızıhlaç örgütü, İsrail'i; sağlık ekiblerinin bölgeye girişine izin vermeyerek uluslararası kuralları ihlal etmekle suçladı.

BM rakamlarına göre, İsrail saldırılarının başladığı 27 Aralık'tan bu yana 781 Filistinli hayatını kaybetti. BM ölenlerden 257'sinin çocuk olduğunu belirterek, kara harekatının başladığı 3 Ocak'tan bu yana ölen çocuk sayısının yüzde 250 arttığını söyledi. Pacheco, "Gazze'de insanların sığınabilecekleri güvenli bir yok. Sivillerin savaş zamanında korunmaya ihtyiacı var.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön