HABER

İsrail'den küstah cevap

İsrail, Erdoğan'ın, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği basın toplantısında İsrail'le ilgili sözlerine karşılık, "Türkler'in İsrail'e vaaz verecek en son kişiler olduğu" açıklamasını yaptı.

İsrail'den küstah cevap

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yossi Levy açıklamasında, "Dışişleri Bakanlığı'nın Türk Başbakanı'nın aşırıya kaçan sözlerini kınadığını" belirtti. Açıklamada, "İsrail Türkiye'ye karşı saygılı olmaya özen gösteriyor, iki ülke arasında düzgün ilişkilerin devamını istiyor, ama aynı karşılığı da görmeyi bekliyor" denildi.

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/basbakani-aglatan-sahne-basbakani-aglatan-sahne/2570/57053/)

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/gazze-de-insanlik-trajedisi-israil-camiyi-vurdu-karadan-girdi/2453/55240/)

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/israilin-guantanamosu--israil-in-guantanamo-su/2734/61805/sayfa/1/)

Açıklamada, "İsrail devleti, Hizbullah ve Hamas terörü ve füzelerine karşı vatandaşlarını koruma hakkına sahiptir. Türklere gelince onlar, İsrail devletine ve dünyanın en ahlaklı ordusu olan İsrail Savunma Kuvvetlerine vaaz verecek en son kişilerdir" ifadelerine yer verildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN NE DEMİŞTİ:

Erdoğan, Gazze'ye yeniden hava saldırısı düzenleyen İsrail'e de bir kez daha sert çıktı.

[**

**](http://video.mynet.com/habervideo/Erdogan-in-Israil-in-tepkisini-neden-olan-konusmas/440026/)

İsrail ordusunun Gazze'de kitle imha silahı olan fosfor bombası kullandığının altını çizen Başbakan Erdoğan, iki haftadır bölgeye yeniden saldırılar düzenlenmesini kınayarak, "İsrail yönetimi, her şeyden önce barıştan yana mı, değil mi bu çok önemli. Gazze yine bombalandı. Niye bombaladın? Şimdi de mi füze atıyor diyeceksin. Şu anda böyle bir şey yok. Bölgenin ben gücüyüm diyor. Orantısız imkanları var, bunu kullanıyor. BM kararlarına da uymuyor. Ben istediğimi yaparım, istediğim adımı atarım diyor. Böyle bir tablo var. Bunu tasvip etmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Lübnan Başbakanı Hariri de İsrail'in saldırıları karşısında tepkisini dile getirirken, "İsrail, güvenliğimizi tehdit ediyor. İsrail'in bize yaptığı ihlallerini sınırlandırılması gerekmektedir. İsrail'in önünü kesmeliyiz bir şekilde. Düşmana karşı omuz omuza durmalıyız, ortak tavır sürdürmeliyiz." dedi.

Büyükelçiyi böyle ağırladılar

İsrail Yediot Ahranot gazetesinde yer alan bir haber, Türkiye İsrail ilişkilerinde gelinen son durumu ortaya koydu.

Habere göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Kurtlar Vadisi'yle ilgili rahatsızlığını bildirmek üzere çağırdığı Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile görüşmesinde gazetecilerin ısrarına rağmen tokalaşmadı ve ardından İbranice ‘Onun bizden daha aşığıda oturduğunun görülmesini istedik" ifadesini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili Ayalon'un bu tavrının utanç verici olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkileri germekten başka bir işe yaramayacağını belirtti.

PANA Film'den İsrail'e sert yanıt...

İsrail, Ankara-Tel Aviv arasında 2. dizi krizine neden olan “Kurtlar Vadisi Pusu”nun yapım firması PANA film, İsrail'e yanıt verdi. İsrail, Ankara-Tel Aviv arasında kriz yaşanmasına neden olan “Ayrılık” dizisinin ardından bu kez de “Kurtlar Vadisi Pusu”ya yönelik diplomatik kanallardan bir protesto girişiminde bulundu.PANA film de İsrail'e yanıt verdi.

Daha önce TRT'de yayınlanan Gazze konulu “Ayrılık” dizisini protesto eden İsrail, bu defa “Kurtlar Vadisi Pusu”nun önceki hafta gösterilen bölümüne ilişkin olarak harekete geçti.

Yedioth gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı, konu hakkında bilgi almak için Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u Bakanlığa çağırdı.

Anadolu Ajansı, Bakanlık'taki görüşmede İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un, Çelikkol'a diziden duydukları rahatsızlığı ve üzüntüyü ilettiğini bildirdi.

"HEP SİZ Mİ SUÇ İŞLEYECEKSİNİZ?"

"Kurtlar Vadisi Pusu" dizisinde İsrail'in tepkisini çeken olay şöyle gelişti. Polat Alemdar, Memati'nin oğlunu kurtarmak için İsrail Büyükelçiliği'ne ait bir konuta baskın yapıyordu. Polat'ın, çocuğu esir alan kişiyi başından vurduğu sırada ekranlara gelen görüntü ise İsrail'in tepkisine yol açtı. Polat'ın vurduğu kişinin başından sıçrayan kan duvardaki Davut Yıldızı'na sıçradı.

İsrail'in asıl tepkisini çeken olay ise Polat ile İsrail hesabına çalışan bir kişi arasında geçen şu diyalog oldu:

- Burası yabancı bir ülke toprağı. Savaş suçu işliyorsunuz.

Polat: Hep siz mi savaş suçu işleyeceksiniz?

PANA FİLMDEN İSRAİL'E YANIT

Pana Film’in yapımcılığını üstlendiği Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde İsrail’in savaş suçu işlediği ifadesine yer verilmesi üzerine, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Aviv Büyükelçisi’ni çağırarak, ülkesi adına duyduğu üzüntü ve rahatsızlığı dile getirmesinin ardından Pana Film’den konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

[**

**](http://video.mynet.com/omrumu_7_bitirdiler/Kurtlar-Vadisi-Pusu-75-Bolum-Fragmani/425921/)

[**

**](http://video.mynet.com/habervideo/Israil-i-cildirtan-dizi/392581/)

Pana Film tarafından yapılan yazılı açıklamada; İsrail’in, başta Birleşmiş Milletler raporları olmak üzere, birçok uluslararası insan hakları örgütünün hazırladığı raporlarda defalarca savaş suçlusu ilan edildiği ifadeleri kullanıldı. Açıklamada; Filistinli çocukların, en temel yaşamsal hakları olan beslenme, sağlık, eğitim gibi haklardan mahrum edildiğine, Birleşmiş Milletler bayrağı altındaki çocukların bombalandığına dikkat çekildi.

Kurtlar Vadisi Irak filminde, İsrailli bir doktorun organ kaçakçılığına karıştığını gösteren sahnelerin eleştirildiğini ve yalanlandığını, fakat kısa bir süre önce bizzat İsrailli kaynakların, bu sahnenin doğruluğunu kanıtlayan gerçekleri ortaya çıkardığını belirten açıklamada, “İsrail yönetimi, insanlık dışı uygulamalarının teşhirini diplomatik yollardan engellemeye çalışmak yerine, bir an önce Filistinli çocuklara uyguladığı vahşeti durdurmalıdır. Kurtlar Vadisi, doğruları söylemeye ve yanlışları teşhir etmeye devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

Geri Dön