HABER

İsrail'in Batı Şeria'da istediği topraklar açıklandı

Kudüs (AA)- İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, İsrail'in Batı Şeria'da istediği toprakları açıkladı. İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesinin haberine göre
Mofaz, Batı Şeria'dan istenen toprakları, Kudüs'ün doğusundaki Maale Adumim, Kudüs'ün güneyindeki Guş Etzion, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Ariel, Kedumim-Karnei Şomron ve Rehan-Şaked ile Tel Aviv'in doğusundaki Kiryat Sefer olarak sıraladı.

Mofaz, Başbakan Vekili Ehud Olmert'in partisi Kadima'nın bir seçim toplantısında yaptığı konuşmada, "İsrail'in gelecekteki sınırlarından söz ettiğimizde, buna Ürdün vadisi ile bu Yahudi yerleşim blokları dahildir" dedi. Kadima'ya geçen Mofaz, İsrail'in Gazze'den çekilmesinin başladığı ağustos ayında da "Filistinlilerle imzalanan anlaşmalar ne olursa olsun, İsrail'in Batı Şeria'daki bu altı blokun kontrolünü elinde tutmak istediğini" söylemişti.

Geçirdiği beyin kanamasının ardından 4 Ocak'tan bu yana komada bulunan İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Olmert de her zaman, daha sonra ilhak edilmek üzere Batı Şeria'daki büyük yerleşim birimi bloklarını elinde tutacağını belirtmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön