HABER

"İsrail'in canlı kalkan kullanıyor"

KUDÜS (İHA) - İsrail'de B'tselem adlı insan hakları grubu, İsrail askerlerinin 3 hafta önce El Halil'de yaşanan bir olayda, Filistinlileri tartakladığını ve canlı kalkan olarak kullandığını rapor etti.

B'tselem, 3 Aralık'ta, El Halil'deki bir berberde, 19 ve 24 yaşları arasında 5 Filistinlinin tartaklandığını, 2'sinin saçları zorla kesilirken, diğer 3'ünün de insanların taşlı saldırılarına karşı canlı kalkan olarak kullanıldığını kaydetti.

Grup, rapor edilen bu olayın sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu, her gün bu tip hatta daha şiddetli olaylar yaşandığını ifade etti.
Merkezi New York'ta olan İnsan Hakları İzleme Komitesi (Human Rights Watch), İsrail askerlerinin, militanlara ait olduğu sanılan evlerde yapılan aramalar ve şüpheli paketlerin açılmasında Filistinli sivilleri kullandığını bildirmişti.

İsrail Yüksek Mahkemesi, ilk geçici canlı kalkan yasağını, Batı Şeria'nın Tubas köyünde bir Hamas liderine yönelik düzenlenen operasyon sırasında arabuluculuk yaptırdıkları bir Filistinli gencinin vurularak öldürülmesinin ardından 18 Ağustos'ta getirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön