HABER

İsrail'in eski lideri Katsav cezaevinde

Tecavüzden yedi yıl hapis cezasına çarptırılan eski devlet başkanı Katsav, temyiz başvurularının sonuçsuz kalması ardından cezaevine kondu.

İsrail'in eski devlet başkanı Moşe Katsav, tecavüz suçlamasıyla mahkum edildiği yedi yıl hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi.

Ülkenin güneyindeki Kiryat Malaçi'de bulunan evinden ayrılırken yandaşlarına ve gazetecilere hitaben kısa bir açıklama yapan Katsav, masum olduğunu savundu.

Devleti kendisini 'diri diri gömmekle' suçlayan yaşındaki Katsav, daha sonra otomobille Tel Aviv yakınlarındaki Maasiyahu Cezaevi'ne götürüldü.

2000 ve 2007 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Katsav, geçen yıl 1990'larda turizm bakanı olduğu sırada bir çalışanına tecavüz etmekten hüküm giymişti.

Katsav ayrıca başkan olduğu dönemde de iki kadına daha cinsel tacizde bulunmaktan suçlu bulundu.

Ancak temyiz süreci devam ettiği için Katsav şimdiye dek tutuklanmamıştı.

Kamuoyunda büyük bir şok yaratan iddialar, Katsav'ın yedi yıllık görev süresinin dolmasına iki hafta kala istifa etmesine yol açtı.

Katsav o sırada savcılarla yapılan pazarlıkta hakkında hapis cezası isteminde bulunulmaması şartıyla suçlamaları kabul etmeye hazırlanıyordu.

Ancak bu pazarlığı sonradan reddeden Katsav, masumiyetini mahkemede kanıtlayacağını savunuyordu.

Ancak geçen ay, İsrail Yüksek Mahkemesi mahkemenin kararını oybirliği ile onadı.

Böylece Moşe Katsav, cezaevine giren ilk eski devlet başkanı oldu.

Kadın hakları örgütleri ise, taciz iddialarının genelde gözardı edildiğini söyleyerek gelişmeleri memnuniyetle karşıladı.

Dindar Yahudilerle kalacak

Katsav şimdi cezaevinin dindar Yahudiler için ayrılan bir bölümüne konacak.

Alışma sürecini kolaylaştırması için eski bakan Şlomo Benzri ile aynı hücreyi paylaşacağı bildiriliyor.

Jerusalem Post gazetesi, Katsav'ın intihara yeltenmemesi için onu izleyecek özel bir muhafız görevlendirileceğini yazdı.

Katsav'ın kalacağı kanatta, mahkumlar sabah 04.30'da uyanıyor, sabah duasından sonra günün büyük bölümünü dini metinleri inceleyerek geçiriyor. Bu bölümde televizyon bulunmuyor.

Katsav'ın cezasının dörtte birini çektikten sonra zaman zaman 'evci çıkmak' ve ceza indirimi için başvuruda bulunabileceği bildiriliyor.

Ancak bu haktan yararlanması için suçlamaları kabul edip, nadim olduğunu beyan etmesi gerekiyor. Ancak Katsav şimdiye dek buna yanaşmadı.

Bir zamanlar kabineye giren en genç bakan olarak ünlenen 'gelecek vadeden' siyasetçi bu nedenle, kariyerinin son dönemine parmaklıklar arkasında girecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler