HABER

İşsizlikten patronluğa

KÜTAHYA (İHA) - Kütahya'nın Simav İlçesi'nde 12 kişi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın başlattığı İş-Kur projesi kapsamında aldığı krediyle kendi işyerini açtı.

Simav Kaymakamı Samet Ercoşkun, "Başvurusu uygun olanlara talep ettikleri krediyi temin ediyor ve işlerini yoluna koyduktan sonra geri ödemelerini talep ediyoruz" dedi.

Bugüne kadar yapılan 74 başvurudan 12 sinin projesinin onaylanarak kendilerine iş kurup para kazanmaya başladıklarını belirten Ercoşkun, "Balık ikram etmek yerine balık tutmasını öğretiyoruz. Kalan diğer başvuruların sonuçlarını bekliyoruz. Projesi uygun olanlara istedikleri krediyi verip kendilerine ait işyeri açmalarını sağlayacağız" diye konuştu.

Projeden yararlanarak Uşak Caddesi üzerinde konfeksiyon satış mağazası açan Mehmet Sami Erel (26), "Askerden dönünce aradığım işi bulamadım. Kapılar yüzüme kapanınca İş-Kur projesinden yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurdum. Konfeksiyon satış mağazası şeklinde hazırladığım 6 bin 500 YTL değerindeki projem onaylanınca kendi işimin patronu oldum. İşçiliği hayal ederken bir anda kendi işimin patronu oldum. İşlerim de çok iyi. İyi para kazanıyorum" diye konuştu.

Erel, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan aldığı krediyi 15 ayı ödemesiz, 2010 yılına kadar eşit taksitler halinde ödeyeceğini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön