İstanbul Boğazı'nda geminin yalıya çarpma nedeni kara kutuda ortaya çıktı

İstanbul Boğazı'nda 7 Nisan'da tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan Vitaspirit adlı geminin kara kutusu çözümlendi ve kazanın neden kaynaklandığı ortaya çıktı.

İstanbul Boğazı'nda geminin yalıya çarpma nedeni kara kutuda ortaya çıktı

İstanbul Boğazı'nda seyrederken dümeni kilitlenen ve tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan Malta bayraklı 'Vitaspirit' isimli geminin kara kutusu çözümlendi. Kazanın nedeni de bu çözümlemenin ardından ortaya çıktı.

5 NUMARALI SİLİNDİR...

Malta bayraklı 'Vitaspirit' isimli gemi, İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenince Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarparak, yalının büyük hasar görmesine neden olmuştu. Geminin kara kutusu çözümlendi.

Habertürk TV'de yer alan habere göre, gemideki arızanın 5 numaralı silindirdeki çatlamadan kaynaklandığı anlaşıldı. Çatlama sonucunda soğutma suyu eksildi. Bu nedenle de hararet yükselmesi meydana geldi. Makinelerin hararet nedeniyle durduğu belirlendi. Kara kutunun çözümü yakın zamanda ilgili makamlara sunulacak. Bu kayıtlar, yürütülen soruşturmalarda önemli bir veri...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
kanal için yaptırılmış bir senaryo..başka ne olabilir sizce?
kanl zaten yapilack deniliyor bu olay olsa ne olmasa ne. ayrica bu isten anlayan herkes bogazin risk oldugunu belirtiyor. ilber hoca yi dinle istersen biraz.
Silindir çatlayıncaya hararet yapıp durmaz dursa da neden çapa atmadılar dğmenleri neden çalışmadı bunlar ayrı sistemler
@mustafadogan25 Üstad silindir çatlayınca su devridaimi durur
çapa atsa gemi savrulur. arkadan gelen yandan vurabilir. gemi batar. yalıya burundan vurarak hasar almasını engelledi fakat yalıda kaçak sayılır. denize sıfır yalımı olur. orası halkın yürüyeceği bir parkur olması gerekir. sahiller türk halkının kullanımına açık olmalıdır. anayasal hak
@mv01 TARİHİ! yalı. Tarihi olması için de en az 100 yıl önce yapılmış olması gerek. Yüz yıl önce öyle bir yasak olduğunu sanmıyorum.
Diğer Haberler