İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki kopyalama işlemine durdurma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ndeki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı çıktı. İBB'den yapılan açıklamada "Tebligat yapılınca gereği yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki kopyalama işlemine durdurma kararı

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını içeren kararının yürütmesini durdurdu.

AK Parti'li meclis üyesi Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul 4. İdare Mahkemesine başvurarak "Belediye müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile belediye çalışanlarından veya dışarıdan belirlenecek 3 uzman ile belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmesine" ilişkin kararın iptali ile yürütmesinin durdurulmasını istedi.

Talebi değerlendiren idare mahkemesi, iptali talep edilen işlemin uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğundan davalının birinci savunması ile ara karara yanıt alındıktan ve savunma kararına cevap süresi dolduktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verdi.

İdare Mahkemesinin ara kararında şunlar kaydedildi:

"Dava konusu işlemle yapılmak istenen 'Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapısında her türlü inceleme ve araştırmayı yapma, veri tabanı ve altyapıyı kopyalama' işinin hangi sebepten kaynaklandığının açıklanmasının, elektronik veri tabanında inceleme yapılması ve şüphe duyuluyorsa silinen kayıtların bilgisayar ortamına geri getirilmesi işlemi dışında ayrıca elektronik veri tabanının ve altyapısının kopyalanmasına neden ihtiyaç duyulduğunun açıklanmasının, dava konusu işlemle ilgili büyükşehir belediyesinin herhangi bir iş veya işlemleri hakkında idari bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığı veya adli bakımdan suç duyurusunda bulunup bulunulmadığı, varsa bunlara ilişkin bilgi ve belgelerin, dava konusu işleme ilişkin tüm bilgi ve belgelerin davalı idareden istenilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir."

İBB'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Tebligat yapılınca gereği yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 247 yorum
hayırdır ne saklıyorsunuz da hemen müdahele ettiniz
neden.. kendi belediyesinde kendi belediye başkanına da mı lolo...
babasinin malımı belediye.
@serhan_demir_1975 madem kendi belediyesi istediği herşeyi yapar. O zaman ne diye yıllardır ülkedeki herşeye itiraz edip karşı çıktınız. Devlete ait bilgiler hangi amaçla kopyalanıyor. Ve bu bilgiler ile ne yapılacak.
@outrun Bu bilgiler heyet eşliğinde kontrol edilerek silinen bir şey var mı diye bakılacak? Paralar nerelere gitmiş kim atm çalışanı nerede ne yapılmış bakılacak. Herkesin gözü önünde bunu sende istemez misin?
@outrun devlete ait bilginin belediye de ne işi var?İhale işi devlet işi mi oluyor,sakin yolsuzlukları kapatmak için olmasin bu telas!
@serhan_demir_1975 hangi vakıflara kimlere ne ödeme yapılmış onlar ortaya çıkacak kısaca çalınan senin benim paralar kimlerin cebine girmiş onu öğrenecez iui değilmi
@mari_r7 Öncekilerin babasının malımıydı halkın parasını çarçur ettiler,yolsuzlukları ortaya çıkarmakmı suç??
@serhan_demir_1975 senin babanın malılımı ?
@mari_r7 Öncekilerin babasının malımıydı da halkın paralarını çarçur edip yandaş firmalara yedirdiler,sende burada avukatlık yap.Yolsuzluğu kim yaptıysa gözünün yaşına bakmamak lazım kardeşim bu senin benim param yazık.
@serhan_demir_1975 babasinin mali
@serhan_demir_1975 simdi uza
adalet suistimale sahip mi çıkıyor, pislik kokusu her yanı sarmış, kozmik odalar abd ye açılırken durduran olmamıştı, hırsızlık kayıtları silinmesine durdurma kararı, güçlünün korkusu ve adaleti süpermiş
@oralisik beyin algıyamamış veri kopyalama demek bütün bilgileri ele almak demek verileri görebiliyorsun otur ne yapacak orda yap işini ? çalmak yok ama
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler