İstanbul’da gece metrosundan 50 bin kişi faydalandı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul'da gece metrosu uygulamasından yaklaşık 50 bin kişinin faydalandığını söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim döneminde vaatlerinden olan 24 saat ulaşım İstanbul’da hayata geçti.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği gece ulaşımıyla ilgili son bilgileri İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından duyurdu.

Ongun, “İstanbul’da 24 saat ulaşım uygulamasından faydalanan vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz hafta 50 bin'e yaklaştık. Cuma gecesi: 20.864 kişi. Cumartesi gecesi: 28.269 kişi” ifadelerini kullandı.

twt

HANGİ HATLARDA GECE METROSU ÇALIŞIYOR?

Metro İstanbul işletmesinde bulunan; M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı, M1B Yenikapı-Kirazlı, M2 Yenikapı-Hacıosman (Sanayi Mahallesi-Seyrantepe arası çalışmayacaktır), M4 Kadıköy-Tavşantepe, M5 Üsküdar-Çekmeköy ve M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü metro hatlarında hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 24 saat ulaşım yapılıyor.

Gece metro işletmesi, Cuma’yı Cumartesi’ye ve Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan geceler ile resmi tatil günleri öncesindeki gecelerde, 20 dk. sefer aralığında gerçekleştiriliyor.

Hafta sonları gece seferi öncesindeki normal işletme günü ile birlikte 66 saatlik, 1 günlük resmi tatillerde de 42 saatlik kesintisiz işletme gerçekleştiriliyor.

GECE METROSU ÜCRET TARİFESİ

Gece metrosunda Çift Ücret tarifesi uygulanıyor. Gece sefer tarifesinin başlangıcı olan saat 00:30 itibari ile turnikelerden geçiş için kart okuması yaptırıldığında ilgili kartın dahil olduğu tarife üzerinden ÇİFT GEÇİŞ ücreti tahsil ediliyor. Sistem sabah 05:30’da gece seferlerinin bitimi ile birlikte normal tarife üzerinden ücret tahsiline dönüyor.

5c96d136-2a29-4d26-b671-9c926ab4f09e