İstanbul seçim sonuçları açıklandı! İşte Ekrem İmamoğlu ile ve Binali Yıldırım'ın oy oranları

23 Haziran seçim sonuçları açıklandı. 19:15'te yayın yasağının kalkmasının ardından Anadolu Ajansı ilk sonuçları duyurdu. Son dakika haberine göre sandıkların yüzde 99'u açıklanırken, Ekrem İmamoğlu seçimi yüzde 54'lük oy oranıyla kazandı. Binali Yıldırım'ın oy oranı ise yüzde 45'te kaldı.

İstanbul seçim sonuçları açıklandı! İşte Ekrem İmamoğlu ile ve Binali Yıldırım'ın oy oranları

İstanbullular, Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçmek için sandık başına gitti. 10 milyonu aşkın seçmen 31 bin 342 sandıkta oylarını kullandı. Oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi. İlk sonuçlara Binali Yıldırım yüzde 45, Ekrem İmamoğlu yüzde 53 oy oranına sahip.

Açılan sandık sonuçlarını göre iki lider arasındaki oy farkı an itibariyle 777 bin 581

SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 6 Mayıs'ta verdiği, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptali" kararı üzerine, İstanbullular sandık başına gitti. 31 Mart seçimlerindeki sandık seçmen listeleri, yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimde de kullanıldı. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için bu süreçte 18 yaşını dolduranlar ve askerden gelenler oy kullanamadı.

Seçimlere Cumhur İttifakı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Gökçınar, Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa İlker Yücel ile 17 bağımsız aday yarıştı.

5 yıl boyunca İstanbul’u yönetecek belediye başkanını 10 milyon 560 bin İstanbullu seçmen belirledi.