İstanbul Şile’de yüksek irtifa hava savunma sistemi test edildi

İstanbul Şile’de icra edilen HAWK-XXI orta menzil, yüksek irtifa hava savunma sistemi testleri hedeflendigi şekliyle başarıyla tamamlandı.

İstanbul Şile’de yüksek irtifa hava savunma sistemi test edildi

İstanbul Şile’de icra edilen HAWK-XXI orta menzil, yüksek irtifa hava savunma sistemi testleri hedeflendigi şekliyle başarıyla tamamlandı.

TÜRK HAWK XXI ORTA MENZİLLİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

1960 yılında ABD'li Raytheon firması tarafından üretimine başlanan HAWK hava savunma sistemleri 2001 yılında imzalanan Güney Kanat Yardımı kapsamında ABD'nin envanterinden çıkarma kararı aldığı sistemi 270 Milyon dolar bedelle 8 adet Atış ünitesi, 24 adet Füze bataryası, 175 adet MIM-23B Hawk füzesi, 8 adet MPQ-64 Sentinel 3D hava savunma radarı ile birlikte 2005 yılında Türk Hava Kuvvetlerine modernize edilerek TURK HAWK XXI adını alarak teslim edildi.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Uzunluğu: 5,07 m

Genişliği: 0,87 m

Kanat Uzunluğu: 1,19 m

Motor: katı sıvı yakıtı

Tapa: proximity tapası HE

Hızı: 3 Mach

Azami Menzil: 40 km

Azami İrtifa:18 km

Fırlatma Ağırlığı: 584 kg

Hizmet Tavanı: 35000 feet / 10,66 km

Harp başlığı: 54 kg

Tahrip çapı: 17 m

(star.com.tr)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
ortaçağda kullanılan silah
ben taş atsam okarar mesafeye gider neyin reklemını yapıyorsunuz
zayıf ama alınma amacı teknolojisini geliştirmek olduğuna eminim burdan yola çıkarak kendi hava savunma sistemimizi yapacağız yapmamız lazım!!!
ayıp be kim almış bu sistemi. eski Türkiye nin durumu
İyi
adamların 2001 den beri 17 yıldır kullanmadığı füze sistemini kullanıyoruz bildiğin çöp. ama sorsan kendi füzelerimiz tanklarımız radarlarımız var yersen. yiyo muyuz çokta güzel yiyoruz...
ulan beyinsiz sürü o füzen bile yoktu neyin kafası bu taş atsaymış okadar gidermiş
Millet nükleer füze denemeleri yapıyor, biz hwk füzesi deniyoruz. düşmanlara korku saldık vallah. Biz ısrarla bilim, fen derken sen illa imam hatip dersen başka ülkeden aldığımız kıytırık füzeleri sağa sola fırlatırız! ama sizde haklısınız bu ülkenin yarısı bizim kendi füzemiz, tankımız, uçağımız, uçak gemimiz var sanıyor! geçen haberde f35 resmi vardı, yerli uçağımız göklerde diye başlık, altına yapılan yorumlar içler acısıydı!
Aha işte elimizde olan hepsi bu aptallar birde S400 ‘e karşı çıkıyor
abd hurdalarını sarmış ülkemize. ne semeye para vermişiz adamların çöpüne?
İyi güzelde bizim sahip olduğumuz silah ve füzeleri bu şekilde haber yaparak düşman birliklere bilgi vermiş oluyorsunuz haliyle onlarda bu füzelere yem olmamak için farklı bir yol izleyecekler, Bir devlet sahip olduğu silahları saklamalı yada yalan haberle süslemeli amerika hiç silah sistemini açıklıyormu hayır amerika şu anda istese dünyayı yok eder o kadar güçlü silaha sahipler sadece nuclear silahlara karşı savunması yok o yüzden İrandan çok çekinir nuclear babası iranlılarda çünkü deniz altı sistemi olsun rezerve olsun dünya da 1. sıradalar o yüzden savaşa karşıyız ama gerçekler acıdır.
@fatih54_alonso_2014 Kimden neyi saklıyorsun birader, zaten heriflerden aldığımız tarih öncesi silahlar bunlar!
hurdaları milyon doları verip alıyoruz
Askerde kullanmış olduğum 1945 model amerikan yapımı 105 mm. obüs muhabbeti gibi bırakın övünmeyi çalışarak kendimizin bir şeyler ortaya çıkarması lazım
Hava savunma sistemleri 150/250 km menzili vurmaktayken bu 40 km diyor,, çok çalışmamız lazım çoook
Son koalisyon hükümeti gider ayak 270 milyon dolar daha kitlemiş bize......
ortadoğu ülkesinden farkımız yok
O kadar mühendis mezun ediyoruz bi füze yapamadıktan sonra....
Baştaki zındık kaliteli teknık adamları fetöcü diye tutukladı(kabile devletıkurmak için),kimiside kaçtı.bilim adamımı kaldı.Damadı 1.numaralı fetöçü ve eğitimcisi idi o neden hala bakan,tutuklanmadı.
Diğer Haberler