İstanbul Valiliği'nden 'kaçak yapı' açıklaması

İstanbul'da birçok ilçede kaçak yapıların yıkımına başlandı. İstanbul Valiliği, saat 07.00'de 14 ayrı ilçede eş zamanlı olarak başlatılan yıkım çalışmalarında 315 kaçak yapının, saat 19.00 itibariyle yıkımının tamamlandığını bildirdi.

İstanbul Valiliği'nden 'kaçak yapı' açıklaması

Açıklamada, "Valiliğimiz koordinasyonunda; 14 İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlıkları, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kuruluşların katılımıyla sürdürülen çalışmalar neticesinde;

İstanbul'da devlet ormanları üzerinde 31.12.2017 tarihinden sonra kaçak yollarla yapıldığı tespit edilen 315 adet çeşitli mahiyetteki yapının, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. Maddesi gereğince yıkımına, bulunduğu yer belediyelerince bugün eş zamanlı olarak 14 ilçemizde saat 07.00'de başlanmış ve saat 19.00 itibariyle tamamlanmıştır." denildi.

"HER BİREYİN EN ÖNEMLİ VATANDAŞLIK ÖDEVİDİR"

Yapılan bu çalışma neticesinde üzerindeki kaçak yapıları yıkılan orman arazilerinin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne teslim edildiğinin bildirildiği açıklamada, "Kaçak yapı inşa edilen orman arazileri, önümüzdeki aylarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarıyla orman varlığımıza yeniden kazandırılacaktır. Orman, kıyı, mera, kültür ve tabiat varlığı gibi özel kanunlarla korunan alanlar ile diğer kamu mallarının korunması, idarenin yasal görevi, her bireyin de en önemli vatandaşlık
ödevidir. Orman alanlarında başlattığımız bu süreç, kaçak yapıların olduğu diğer yerlerde de aynı kararlılıkla devam edecektir. Bu konuda bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız aynı hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir. Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen bu çalışmalarda görev alan 14 İlçemizin Kaymakamlığı, Belediye Başkanlıkları, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerine, ekiplerin çalışmalarında gerekli güvenliği sağlayan İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı personeli ile destek veren bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz." ifadelerine yer verildi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bu kadar kaçak yapı yapılırken neden mani olunmamış. Kimi borç almış,kimi kredi.Başını sokacak bir yer yapmış. Önümüz kış,yağmurlar başlıyacak.Yazık değilmi?
Öncesi sonrası mı var bu işin ya? 2017 den önce yaptıysan eline sağlık güle güle otur, hemen onun yanında 2017 den sonra yapanınkini yık! Ya hepsini yıkacaksın ya hepsini bırakacaksın. İşlem yasal değil Orman alanları imar barışına konu edilemez diye bildiri gönderdi Tarım Orman bakanı, dolayısı ile 2017 öncesi diye bir kavram yok yıkım yasal olmamış.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler