İstanbul ve İzmir için deprem uyarısı: Zamanı yaklaştı!

9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İstanbul ve İzmir için deprem uyarısında bulunarak, “Ege ölçeği ile baktığımız zaman, Ege’deki depremler biraz daha yavaş gelişen fayların oluşturduğu depremler. Uzun süreli depremler oluyor yani her fay ortalama 500-1000 yılda bir kırılıyor. Ama örneğin İzmir ve çevresinde yaklaşık 400 yıldır yıkıcı bir deprem olmuyor. Bu ne demektir? Demek ki depremin oluş zamanı yaklaştı” dedi.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Mühendislik Çalıştayı”na katıldı. Termal bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda çeşitli sunumlar yapan Sözbilir, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye depremselliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 500 tane aktif deprem fayının olduğunu ve bunların 7,4 büyüklüğünden depremler oluşturabilecek faylar olduğunu ifade eden Sözbilir, “Türkiye’de, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Aktif Tektonik Araştırma Gurubu (ATAG) 21. yaptığı çalışmalara göre yaklaşık 500 adet diri fayımız var. Yani kırıldığında 6 yada daha büyük ölçekte deprem üretebilecek tanımlanmış Türkiye ölçeğinde 500 tane fayımız var. Bunların 100’e yakın kısmı Afyonkarahisar’ında içerisinde yer aldığı batı Anadolu içinde yer alıyor. Bunlar 6-6,5 ve 7, 4 büyüklüğüne varan depremler üretebilecek faylar” diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE 10 YILDA BİR YIKICI DEPREM OLUR"

Türkiye’de ortalamam 10 yılda bir yıkıcı depremler olduğunu anımsatan Sözbilir, ayrıca geçtiğimiz aylarda meydana gelen ve büyük korkuya nende olan Bodrum depremi ile Kuzey Anadolu Fayı hareketliliklerine değindiği açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye’de, sonuçta kırılma aşaması gelen her fay belli bir tehlike potansiyeline sahiptir ama dünya ölçeğinde de Kuzey Anadolu Fayı deprem riski en yüksek faylardan bir tanesi çünkü sistematik bir fay. Çok sayıda sekmendi var bin 500 kilometre uzunluğunda bir fay. Sekmendleri yaklaşık 100-200-300 yılda bir deprem üretiyor. Zaten Türkiye’de 10 yılda bir yıkıcı deprem olur, Türkiye’nin böyle bir jeolojik yapısı var. Özellikle bu bölgelerde, Afyonkarahisar gibi bölgelerde yakın zamanlarda, son 100 yılda insanların yaşadığı yıkıcı depremler, can ve mal kayıpları yaşandı. Mesela son Bodrum depreminden de 6.6 büyüklüğünde bir deprem aslında önemli bir depremdi ama denizde olduğu için fayın kırıldığı kesim insanlara ve yapılaşmaya fazla zarar gelmedi. Normal şartlarda Bodrum’un içerisindeki bir fay kırılsaydı çok ciddi bir yıkım olurdu.”

"1999 DEPREMİNDEN SONRA KIRILMASI GEREKEN PARÇA KIRILMADI"

Bir çok bilim adamı gibi Sözbilir’de, İstanbul için yakın bir zaman içerisinde deprem uyarısında bulunarak, “Normal şartlarda İstanbul’da diri fay yoktur, İstanbul’un içerisinden geçen bir fay yoktur. İstanbul’u etkileyecek fay Marmara Denizi içerisindeki fay o da Kuzey Anadolu Fayı’nın bir parçası, sekmendi. Neden orada herkes bir deprem bekliyor? Çünkü Kuzey Anadolu Fayı, doğudan batıya doğru kırılarak gelen bir fay ve en son 1999 depreminden sonra kırılması gereken parça kırılmadığı için onun hemen batısındaki parça kırılınca aradaki parçada bir sismik boşluk oluştu. O yüzden bütün bilim adamlara en kısa sürede, çok yakın bir zamanda işte zamanı belli olmamakla birlikte önemli bir deprem riskinin olduğunu belirtiyorlar” diye konuştu.

"İZMİR VE ÇEVRESİNDE YAKLAŞIK 400 YILDIR YIKICI BİR DEPREM OLMUYOR"

Açıklamalarında Ege’de meydana gelen depremler üzerinden İzmir için deprem beklendiği yorumunda bulunan Sözbilir, “Ege ölçeği ile baktığımız zaman, Ege’deki depremler biraz daha yavaş gelişen fayların oluşturduğu depremler. Çok hızlı bir zaman dahilinde deprem olmuyor. Uzun süreli depremler oluyor yani her fay ortalama 500-1000 yılda bir kırılıyor. Ama örneğin İzmir ve çevresinde yaklaşık 400 yıldır yıkıcı bir deprem olmuyor. Bu ne demektir? Demek ki depremin oluş zamanı yaklaştı. Çünkü çok sayıda fay var etrafımızda. Batı Anadolu bölgesi çok sayıda fay kırığının olduğu bir bölge 100’ün üzerinde fay var ve bunların çoğu şehir içinden geçiyor, yerleşim yerlerinden geçiyor. Bu Afyonkarahisar içinde geçerli” ifadelerini yer verdi.

"BİZ FAYI İMAR HARİTALARINA İŞLEYEBİLİYORUZ"

Deprem tahminleri konusunda yapılan çalışmaları ve gelişmeleri de aktaran Sözbilir, açıklamalarında son olarak şunları söyledi:

“Aslında burada yapılması gereken şeyler önemli. Yani biz nasıl depreme hazırlıklı olabiliriz fay anlamında. Bizi fayı nasıl tanıyabiliriz, fayın üzerinde oturmama şansımız var mı, fayı arazide haritalama şansımız var mı, şehrin içinden geçen bir fayı haritalayıp o fayın üzerinde oturmadan fayın etkisinden kurtulabilme şansımız var mı? Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz, bu şansımız var. Biz fayı imar haritalarına işleyebiliyoruz. Eğer fayın yakın bir zamanda kırılma olasılığı varsa onu belirleyebiliyoruz. Binayı sağlam yapıp zemini de iyeleştirebilirsek aslında depremden sonra daha güvenli bir yaşam alanına sahip olabiliriz.”

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
TURK HALKINI PANİK ATAK YAPIYORLAR..BU HABERİN FAYDASI YOK HALKA BU DEVLETİN İŞİ..dizilere dikkat edin hepsi aynı konu..aglamak mutsuzluk ve silah uzerine.. BİR OYUN OYNANIYOR..PSİKOLOJİK OLARAK HALK YIKILIYOR..DİZİ SEYRETMEYİN HABERLERİDE 1 KERE İZLEYİN..OYUNA GELİYORUZ
Durmak yok.. İstanbul'u yağmaya.. talana devam !
99 depremi sonrası , İstanbul'da deprem toplanma alanı olarak belirlenen yerler ne oldu bilin bakalım ? AVM, Residence.. Olası deprem sonrası depremzedeleri bu binalara toplayacaklar demek ki .. Afet planları bu !
Boş boş konuşmakla bu işler çözülmez,çözülemez...İcraat yapmak lazım,1999 depreminden buyana yaklaşık 18 yıl geçti ve halen "havanda su dövme"ye devam ediyoruz,millet zaten karnını zar zor doyuruyor...Yani finansal destek olmadan sadece laf salatasıyla bu işler yürümez...Ey başımızdakiler,bizi yönetenler sözüm size,daha ne bekliyorsunuz,binlerce hatta onbinlerce kişi öldükten sonra mı önlem alacaksınız...
El de çok daire var kampanya kampanya üzerine Prof. la reklam daha ucuz daha etkili olabilir. Sosyal konut diye başlayıp insanlar kiradan kurtulucak dediler 1.000.000.- a daire satıyorlar
Rabbim korusun inşallah...
Siz Bilim adamları, Proflar doğal depremlerle değil insanların oluşturabileceği depremler HAARP silahı ile uğraşıp ülkemizi bu tehdite karşı bir savunma sistemi üzerinde çalışsanız ülkemiz için daha yapıcı olmazmı? Siz şu an FARAZİ konuşuyorsunuz ama HAARP Silahının farazi olamadığı BİLİNİYOR!
@dileksarp09 Insanlarin yaptigi depremler coktan yok edildi. DOGAL FELAKET lerde nice depremler gecirdik.Bundan sonra bi si olmaz merak etme..
depremde depremin zamanını bilmeyi bırak tahminde bulunma teknolojisine ulaşılamamıştır.Söylemler sadece endişeye yol açmaktadır..Deprem olsun olmasın herkesin tedbirli olması her zaman kendilerinin menfaatinedir.deprem olacak çığırtkanlığı yapmak yakışık alan bie durum değildir
devletimiz korur bizi :)
zorunlu dask için yasa çıkartacaklar yol yapıyorlar durmadan deprem haberi başka bişey yok
olsada kurtulsak artik
Türkiye'ye yeni gelmiş olmalısın. İzmir bölgesinde en yıkıcı depremler Karaburun fayından kaynaklı olagelmiş tarih boyunca. Bu fay da yaklaşık 3 ay önce 6.0 şiddetinde, yani senin istemediğin bir büyüklükte kırıldı ve ardından 700 artçı sarsıntısı yaşandı. Oturduğun yerden milleti paranoyak manyak yapmaya gerek yok.
NE DEPREMLER GECIRMISIZ...DEVLET OLARAK BOS KONUSMAYIN BU MILLETIN SIRTINDAN ININ.. MESELA KURULAN SIRKETLER IHALELER MUTAHITLIK AVM YAPIMLARI POSCHE LUX RESIDENCE LAR.. VE ya bunlari konusmak isinize gelmiyor mu ?? Beni deprem ilgilendirmiyor olacagi varsa olur.Bu konular ilgilendiriyor..
hukumetı yarın beledıyelerı uyarın yapılan hıcbır calısma yok 20 sene gectı bu kadar ılgısızlık olmaz butun sorumlu akp hukumetı cok basıt calısmalar yapılabılırdı
acaba tutturabilirmiyim ayaklarını bırakın
sözde müslümamlar izmir zaten cavurdu diye göbek atar adım gibide eminim. İnsan ölmüş, minare yıkılmış hiç umurlarında olmaz
söyleye söyleye getireceksiniz depremi başka işiniz yok mu
siz siz olun temelini betonunu işçiliğini bilmediğiniz binalardan yer almayın.mümkünse en fazla 4 katlı yerlerden alın.bu millet ne evden nede temelden anlamıyor alçıya boyaya dekora bakarak daire alıyor insanlar.
Allah korusun... Ama yetkililerin de gerekli önlemleri almaları lazım...
BU DEPREMİN ETKİSİNİ EN AZA İNDİRMENİN 2 YOLU 1. BÜYÜK ŞEHİRE DOLUŞAN HALK ANADOLU ŞEHİRLERİNE DAĞITILACAK 2. 2 KATTAN FAZLA İNŞAATA İZİN VERİLMEYECEK
Diğer Haberler