HABER

İstanbul'da 1 Mayıs için yollar kapandı, çok sayıda gözaltı var!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatıldı. Taksim ve çevresinde arttırılan güvenlik önlemleri neticesinde, meydana çıkan çevre yollar 05.00 itibariyle trafiğe kapatıldı. Sabah saatlerinde Taksim Meydanı'nda pankart açıp slogan atan 2 kadın ile İstiklal Caddesi'nde 2 kişi gözaltına alındı. Bakırköy'de arama noktasında yaşanan gerilim sırasında polis havaya ateş açtı. Vatandaşların Bakırköy'e gelişleri de böyle görüntülendi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında İstanbul'da bazı yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı. Metrobüs seferleri devam ederken bazı metro durakları kapatıldı, deniz ulaşımında aksama yaşandı. Talimhane, Beşiktaş ve Şişli'de Taksim Meydanı'na yürümeye çalışan gruplara polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Bakırköy'de arbede yaşandı, polis havaya ateş açtı. İşte dakika dakika yaşananlar...

BAKIRKÖY'DE DAĞILIM BAŞLADI... ÜSTGEÇİTTE YOĞUNLUK YAŞANDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için Bakırköy Halk Pazarı'na gelenler buradaki programın sonlarına doğru alanı terk etmeye başladı. Kutlama alanından çıkanların birçoğu, metrobüsü kullanmak için İncirli'deki yaya üst geçidini kullandı. Bu nedenle bu noktada yoğunluk oluştu. Üstgeçidi kullananlar ilerlemekte güçlük çekti. Bakırköy Halk Pazarı'nda dağılmalar devam ediyor.

BAKIRKÖY'DE KUTLAMALAR BAŞLADI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB önderliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen kutlamalar, Bakırköy Halk Pazarı'nda başladı.

Miting alanında sık sık çeşitli marşlar ve türküler çalındı. Vatandaşlar da halay çekerek şarkılara eşlik etti. Yoğunluk nedeniyle bir saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Berktay Akyıldız şefliğindeki DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler, "1 Mayıs Marşı" ve "Enternasyonal Marşı" seslendirildi.Sendikalar ile sivil toplum kuruluşu başkanları, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri, katılımcıları platformdan selamladı.

TALİMHANE'DE 15 GÖZALTI

Talimhane tarafından gelip Şehit Muhtar Bey Caddesi'nde toplanan bir grup, Taksim Meydanı'na girmeye çalıştı. "Mücadele Birliği" üyeleri oldukları ifade edilen grup, "Şimdi Devrim Zamanı" pankartı açıp slogan attı.

Polis, grubun Taksim Meydanı'na girmesine izin vermedi. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba çevik kuvvet müdahale etti. Polis ekipleri, 15 kişiyi gözaltına alarak polis aracına bindirdi. Bazı grup üyeleri ise ara sokaklara dağıldı.

MECİDİYEKÖY'DE 25 GÖZALTI

1 Mayıs'ta Mecidiyeköy civarında toplanarak Taksim'e çıkmak isteyen bazı gruplara polis müdahale etti. Yapılan müdahale sonrası ara sokaklara dağılan göstericilerden bazıları Mecidiyeköy civarında bir araya gelmek isteyince polis tarafından gözaltına alındı. Mecidiyeköy'deki köprü altına getirilen göstericiler, burada plastik kelepçe takılarak gözaltı otobüsüne bindirildi. Şu ana kadar Mecidiyeköy civarında alınanların sayısının 25 olduğu belirtildi.

TAKSİM'DE OTEL VE CAFELERE GİRİŞLER POLİS KONTROLÜNDE

Taksim Meydanı'na kimsenin girmesine izin verilmezken, Talimhane’de bulunan oteller ve cafelere giriş çıkışlar polis kontrolünde yapılıyor. Polis bariyerlerin diğer tarafından turistlerin ve vatandaşların girişine izin veriyor. Oluşturulan polis noktalarında ise vatandaşların ve turistlerin çanta ve bavulları arandıktan sonra geçmelerine izin veriliyor. Talimhane’de bulunan otel müşterileri ise polisin araç trafiğine kapattığı noktaya bavulları ile gelerek taksilere biniyor. Taksim ve civarında neredeyse polis kuş uçurtmuyor.

TARAFTAR GRUPLARI DA 1 MAYIS KUTLAMASINDA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları nedeniyle Bakırköy'e gelenler arasında Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı ve Fenerbahçeli gruplar da vardı. Fenerbahçeli grup, Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan ve Ali İsmail Korkmaz'ın fotoğraflarını taşıdı. Beşiktaş Çarşı grubu ise 1 Mayıs marşını söyleyip kartal işaretleri yaptı.

BAKIRKÖY'E YÜRÜYÜŞ BAŞLADI

Bakırköy Halk Pazarı'nda 1 Mayıs kutlamasına katılacak grupların yürüyüşü başladı. Katılımcılar saat 12:00 itibariyle iki kortej halinde alana yürümeye başladı. DİSK öncülüğünde Çobançeşme Koşuyolu Bulvarı üzerinde toplanan katılımcılar İsmail Erez Bulvarı üzerinden alana yürüdü. Hem Çobanceşme Koşuyolu Bulvarı hem de İsmail Erez Bulvarında kurulan iki ayrı polis arama noktasından geçerek alana ulaştı. Katılımcılar alan girişinde de 3. kez aramadan geçirildi. DİSK'e bağlı görevli ses araçları da aranarak içeri alındı. İncirli'de toplanan diğer gruplarda aksi yönden yürüyüp meydana girdi. Saat 13:00 itibariyle meydandaki kutlamanın saygı duruşuyla başlaması bekleniyor.

POLİS BAKIRKÖY'DE HAVAYA ATEŞ AÇTI

Bakırköy'de arama noktasında üzerini aratmayan ve yasa dışı örgüt pankartları taşıyan kişileri polis gözaltına aldı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren grubun diğer üyeleri bariyerleri yıkmaya çalışınca polis havaya ateş açtı.

Bakırköy’de arama noktasında üzerini aratmak istemeyen ve yasa dışı örgüt pankartları taşıyan bir grup ile polis arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedenin ardından polis ekipleri bazı grup üyelerini gözaltına aldı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren grup üyeleri bariyerleri yıkmaya çalıştı. Polis ise havaya ateş açarak grubu bariyerlerden uzaklaştırdı. Ardından polis ekipleri bariyerlerin açılan kısımlarını kapatarak durumu kontrol altına aldı.

TALİMHANE'DEN TAKSİM'E GİRMEYE ÇALIŞAN GRUBA MÜDAHALE

Talimhane Caddesi'nden “Yaşasın 1 Mayıs" ve “Meydanlar halka kapatılamaz" diye slogan atarak meydana gelen grup “Taksim yasağına hayır, yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankart açtı. Polisle, pankartı vermek istemeyen grup arasında bir süre arbede yaşandı. Polis göstericileri daha sonra yaka paça gözaltına aldı. Bu sırada bir gösterici ile polisin, aynı copunu çektiği görüldü. Gözaltına alınanlardan bazıları slogan atmaya devam etti. Polis aracına bindirilen eylemciler emniyete götürüldü.

BEŞİKTAŞ'TAN TAKSİM'E YÜRÜMEK İSTEYEN GRUBA MÜDAHALE

Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Barbaros Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, önce Beşiktaş Meydanı'na, ardından da Taksim'e yürümek istedi. Grubu uyaran polis, yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti. Buna rağmen yürümekte ısrar eden gruba polis müdahale etti. Gözaltına alınan göstericiler, çevik kuvvet minibüsüne götürüldü. Bu sırada bazı göstericilerin polise direndiği göründü. Beşiktaş'ta gerginlik sürüyor.

PANKART VE DÖVİZLERE "FOTOĞRAFLI" KONTROL

Bakırköy'deki 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar daha önce alışık olmadıkları bir kontrolden geçiriliyor. Kutlama için arama noktasına gelenler görevli polis tarafından aramadan geçiriliyor. Daha sonra görevli sivil polis memurları akıllı telefonlarla alana sokulan her pankart ve dövizi fotoğraflıyor. Bazen polisler bazen de 1 Mayıs katılımcıları pankart ve dövizleri açarak polis memurunun fotoğraf çekmesine yardımcı oluyor. Kontrolden geçen pankart ve dövizlerin fotoğrafları polis tarafından amirlerine gönderiliyor. Onay alan ve kayda geçen pankart ve dövizlerin içeri alınmasına izin veriliyor.

İSTİKLAL CADDESİ'NDE DE İKİ KİŞİ GÖZALTINDA

İstiklal Caddesi üzerinde de iki kişi pankart açarak slogan atmaya başladı. Polis ekipleri hemen şahıslara müdahale etti. Şahıslar polis tarafından gözaltına alınarak, polis merkezine götürüldü.

VAPUR VE MOTOR SEFERLERİNDE İPTALLER

Kadıköy'den Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskelelerine vapur seferleri iptal edildi. Ayrıca aynı yerlere deniz motoru seferleri de yapılmıyor. Kadıköy'de bulunan iskeleler ve çevresinde polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

PANKART AÇAN 2 KADIN GÖZALTINDA

Polis Taksim Meydanı'nda olası korsan gösterilere karşı günlerce öncesinden tedbir almaya başladı. Çevredeki otellerin misafir listeleri bile çok sıkı incelemeden geçirildi. Taksim Meydanı'na çıkan yollar trafiğe kapatıldı. Meydan çepeçevre bariyerlerle sarıldı. Ancak Mücadele Birliği üyesi 2 kadın saat 08.45’te Taksim Meydanı’nda üzerinde, “Mücadele Birliği. Fabrikalar tarlalar siyasi iktidar her şey emeğin olacak” yazılı pankart açtı. Gösteriye ilk müdahaleyi trafik polisleri yaptı. Pankartı toplayan polisler, diğer polislerin de gelmesiyle kadınları gözaltına aldı. Gözaltına alınan iki kadın polis aracına bindirilerek emniyete götürüldü.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim ve çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Taksim'e çıkan yollar saat 05.00'ten itibaren kademeli olarak trafiğe kapatılmaya başlandı. Ayrıca Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na, Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na deniz motoru seferleri, Taksim-Karaköy arası çalışan Tünel seferleri, Taksim-Kabataş arası çalışan füniküler seferleri, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim, Şişhane, Osmanbey metro istasyonları da saat 05.00'ten itibaren kapatıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim Meydanı'nın kutlamalara yasaklanmasıyla birlikte günler öncesinden meydana getirilen bariyerler sabaha karşı belirlenen noktalara konuldu. TOMA'lar ve polis ekipleri ise meydandaki çeşitli noktalara konuşlandırıldı.

MEYDANA ÇIKAN YOLLAR ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Güvenlik önlemleri kapsamında Taksim'e çıkan yollar saat 05.00'ten itibaren kademeli olarak trafiğe kapatılmaya başlandı. Araçlar ise daha önceden belirlenen diğer güzergahlara yönlendirildi.

İŞTE TRAFİĞE KAPATILAN CADDELER

Etkinliklerde alınacak emniyet tedbirleri kapsamında saat 05.00'ten itibaren Bakırköy ilçesinde İncirli Caddesi, Olgunlar Sokak, İsmail Erez Bulvarı, Ekrem Kurt Bulvarı, Fikret Yüzatlı Caddesi, Bahçesaray Sokak, Sayfiye Sokak, Pembeay Sokak, Pelinli Sokak ve Akıl Hastanesi Caddesi trafiğe kapatıldı. İlçede alternatif güzergah olarak, D-100 Kuzey Güney, Sahil Kennedy, Yüce Tarla, İskele, Prof. Turan Güneş, Karabal ve Dr. Tevfik Sağlam caddeleri kullanılıyor.

Beyoğlu ve Şişli ilçelerinde ise Tarlabaşı Bulvarı, Mete, Gümüşsuyu,Sıra Selviler, Halaskargazi ve Cumhuriyet caddeleri trafiğe kapatıldı. Bu güzergahlarda trafik, Unkapanı Köprüsü'nden ve Perşembe Pazarı'ndan gelen akım Kasımpaşa ve Karaköy istikametine, Kasımpaşa'dan gelen akım tuz ambarı ışıklardan Hasköy ve Karaköy istikametine, Dolapdere'den gelen akım Divan kavşağından tünel üzerinden Şişli istikametine veya stat üzerinden Beşiktaş istikametine, Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nden gelen akım Gümüşsuyu'na verilmeden Beşiktaş ya da Karaköy istikametine, Şişhade'den gelen akım, Kasımpaşa ve Unkapanı Köprü istikametine, Şişli'den gelen akım Yedikuyular Caddesi ve Tünel Taksim Tünel üzerinden Beşiktaş istikametine, Defterdar yokuşundan Taksim'e çıkan yol kapalı olacağı için gelen akım Akarsu Yokuşu ve Taktaki Yokuşu istikametine, Mebusan Yokuşu Caddesi çıkış istikameti Meclis-i Mebusan Caddesi'yle kesişim noktasından kapatılarak akım Karaköy istikametine yönlendiriliyor. Halaskargazi Caddesi kapatıldı, alternatif olarak Abide-i Hürriyet Caddesi kullanılıyor.

BAZI METRO İSTASYONLARI KAPALI

Ayrıca Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na, Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na deniz motoru seferleri, Taksim-Karaköy arası çalışan Tünel seferleri, Taksim-Kabataş arası çalışan füniküler seferleri, İstiklal Caddesi'nde çalışan nostalji tramvayı, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim, Şişhane, Osmanbey metro istasyonları da saat 05.00'ten itibaren kapatıldı. Bu seferler etkinlik bitimine kadar kapalı olacak.

HELİKOPTER UÇUŞLARINA İZİN YOK

Öte yandan, Taksim Meydanı, Mecidiyeköy, Saraçhane, Dolmabahçe Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı, Bakırköy Halk Pazarı, Bakırköy Meydan ve civarındaki helikopter uçuşlarına da müsaade edilmiyor.

METROBÜS SEFERLERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Metrobüs seferlerinde ise bir aksama yok. İETT'den yapılan açıklamada, "Metrobüs hattımız mevcut seferlerine devam ediyor" denildi.

TAKSİM DEMİR BARİYERLERLE ÇEVRİLDİ

İstanbul emniyetinin aldığı güvenlik önlemleri kapsamında Taksim Meydanı, Talimhane, Tarlabaşı, Divan Kavşağı, Gezi Parkı etrafı, Atatürk Kültür Merkezi tarafı, The Marmara önü ve Sıraselviler ile İstiklal Caddesi'ne kadar tüm etraf demir bariyerlerle çevrildi. Sadece Taksim Meydanı'na çıkılan bazı yerlerde oluşturulan polis kontrol noktalarından geçişlere izin veriliyor. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nden geçecek vatandaşlar ile turistler, polis ekipleri tarafından üstleri arandıktan sonra geçiş yapabiliyor.

Meydandan Tünel'e kadar İstiklal Caddesi'ne açılan tüm cadde ve sokaklar, demir bariyerlerle kapatıldı. Her cadde ve sokağın başında polis ekipleri nöbet tutuyor. Ayrıca Taksim'e çıkan tüm yollarda ve kavşaklarda trafik ekipleri hazır bekliyor.

Güvenlik önlemleri kapsamında, Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Feriköy ile Dolmabahçe arası tüneli geliş-gidiş yönünde trafik akışı sağlanamıyor. Yol ve cadde başlarında nöbet bekleyen polis ekipleri; Unkapanı Köprüsü'nden ve Perşembe Pazarı'ndan gelen akımı Kasımpaşa ve Karaköy istikametine, Kasımpaşa'dan gelen akımı Tuz Ambarı ışıklardan Hasköy ve Karaköy istikametine, Dolapdere'den gelen akımı Divan Kavşağı'ndan ve Tünel üzerinden Şişli istikametine veya Stat üzerinden Beşiktaş istikametine, Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nden gelen akımı Gümüşsuyu'na verilmeden Beşiktaş veya Karaköy istikametine yönlendiriyor. (Ajanslar)

Geri Dön