HABER

İstanbul’da 46 “polis şiddeti” soruşturması

İstanbul Valisi Muammer Güler, 2008-2009 yılları arasında “polis şiddeti” nedeniyle 46 personel hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

ANKARA (ANKA) -CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, 3 Ekim 2009’da İstanbul Avcılar’da Güney Tuna isimli vatandaşın bir parkta polis tarafından dövülerek hastanelik edilmesiyle ilgili bir soru önergesi verdi. Sevigen, soru önergesinde olay anına ait 7208 numaralı mobese kamerasının görüntülerinin nerede olduğunu, bu tür olaylar sonrası hakkında işlem yapılan kaç görevli olduğunu sordu.

İstanbul Valisi Muammer Güler, İçişleri Bakanı Atalay’ın kendisine yönlendirdiği soru önergesini yanıtladı. Güler, yanıtında Güney Tuna’yı döven polis memuru Muhammet Bağcı’nın tutuklanarak cezaevine konulduğunu anımsattı. Güler, olay anını kayıt altına alan 7208 numaralı mobese kamerasının kayıtlarının da soruşturmanın yapılması için Avcılar Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildiğini bildirdi. Bu olayın İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen polis başmüfettişlerince disiplin yönünden de soruşturulmasının sürdüğünü kaydeden Güler, 2008-2009 yılları arasında bu tür olaylar sonrasında 46 personel hakkında adli ve idari soruşturma açıldığını belirtti. (ANKA)

Geri Dön