HABER

İstanbul'da Ehud Barak protestosu

Mazlumder ve Özgür-Der üyeleri, Türkiye'ye gelmesi beklenen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, savaş suçlusu olduğu iddiasıyla tutuklanması için mahkemeye suç duyurusunda bulundu.

Mazlumder ve Özgür-Der üyelerinden oluşan bir grup, öğlen saatlerinde Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi önünde toplandı. Ellerinde Türkçe ve İngilizce dövizler bulunan grup üyeleri, Barak'ı protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay, Ehud Barak'ın ziyaretinin gerçekleşmemesi gerektiğini belirterek, "Ehud Barak bir savaş suçlusudur. Türkiye'ye gelmesi halinde, burada tutuklanması için suç duyurusunda bulunuyoruz. Savaş suçlusu olarak tutuklanıp yargılanması gerekir. Filistinli kardeşlerimizi yıllarca katletmişlerdir" dedi.

Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Avukat Cihat Gökdemir ise, "İsrail'in geçen sene Gazze'de işlediği suçları biliyoruz. Bu bir savaş suçu. Türk Ceza Kanunu'nun 13. maddesi, yeni düzenlemesiyle artık soykırım ve insanlığa karşı suçları Türkiye'de işlenmemiş olsa bile sorgulayabiliyor. Biz bu kapsamda Ankara'da cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştuk. Fakat savcılar bu 13. maddeyi, 'Adalet Bakanı'nın talebi olursa dava açılabilir' diye algılayarak soruşturma başlatmadılar. Biz Ehud Barak'ın haftasonu Türkiye'yi ziyaret edecek olmasından dolayı, kendisinin yakalanması için savcılığa dilekçe veriyoruz. Savcılık, gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. Diplomatik dokunulmazlıktan bahsediliyor ancak bu tür suçlarda diplomatik dokunulmazlığın yeri yoktur. Bu bir insanlık suçudur" diye konuştu.

Grup, suç duyurusu dilekçesini verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

Geri Dön