HABER

İstanbul'da muhteşem ses ve ışık gösterisi

İstanbul'da muhteşem ses ve ışık gösterisi

İstanbul'da Cumhuriyet'in 83. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen kutlamaların ilk gününde sergilenen ışık gösterileri, İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşattı. Gecenin mimarı ve aynı zamanda ev sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kutlamalarda ilk sırada yer aldı.

Strotospher adı verilen ve Türkiye'de ilk defa sergilenen ışık gösterisiyle İstanbul boğazı ve köprüler renkli görüntüsüyle masal kent izlenimi verdi. Kutlama ve gösteriler Dolmabahçe'de denize kurulan bir platformda konser, ses, ışık ve havai fişek gösterileri uydu yayınıyla tüm dünyaya canlı olarak aynı anda iletildi.

İstanbullular, Dolmabahçe'de yapılan stratospher sahnesindeki üç boyutlu ışık ve ses gösterisini birçok noktasında çıplak gözle izleme imkanı buldu. Gösteriler, Üsküdar Sahili, Paşalimanı, Kız Kulesi Karşısı, Radar mevkii, Çamlıca, Beylerbeyi, Ortaköy Camii Meydanı, Nakkaştepe, Fethipaşa Korusu, Dolmabahçe Meydanı ve İnönü Stadı civarından net olarak izlendi.

Gecenin sunuculuğunu ünlü sanatçı Ziya Kükürt'ün yaptığı kutlamalar için gelen binlerce İstanbullu ellerine aldıkları bayraklarla Dolmabahçe Meydanı'nı saatler öncesinden doldurdu. Dolmabahçe Meydanı'na kurulan platforma yerleştirilen 'Stratospher' isimli ışık küresinin 'Lazer Gösterisi' kutlamaları izlemeye gelenleri adeta büyüledi. Işık şelalesi ve lazer gösterileri yaklaşık 20 dakika İstanbul semalarını süsledi. Dolmabahçe Meydanı'nda yapılan kutlamalar İstanbul'un çeşitli ilçelerinde oluşturulan dev ekranlarda gösterildi.

Işık gösterileriyle kendinden geçen İstanbullular Kenan Doğulu konseriyle coştu. Meydanı hınca hınç dolduran vatandaşlar Kenan Doğulu'nun sevilen şarkılarıyla doyasıya eğlendi. Vatandaşlar Kenan Doğulu'ya eşlik ederek 'Onuncu Yıl Marşı'nı hep bir ağızdan okudu. Konser sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kutlamalara katıldı. Topbaş, kendisini sevgiyle karşılayan vatandaşları selamladıktan sonra programı izlemek için kendisine ayrılan yere geçti.

Kutlamalar sürerken Boğaziçi Köprüsü'nden yayılan ışık şelaleleri ve sahil boyunca ilerleyen vapur ve teknelerden yapılan lazer gösterileri İstanbul'a renk cümbüşü yaşattı. Işık gösterileriyle İstanbul Boğazı'nın tarihi dokusu ilginç görüntü oluşturdu.

Kutlamalarda İstanbullular doyasıya eğlenirken, Cumhuriyetin 83. kuruluş yıldönümü etkinlikleri yaklaşık 3 saat sürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler