HABER

İstanbul'da Mursi'ye destek gösterisi

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları ile bazı sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto ederek, Muhammed Mursi'ye destek gösterisi yaptı.

Beşiktaş'taki Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan gruptakiler, Türk bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı.

"İstanbul'dan Mursi'ye bin selam", "Zalimlere karşı direneceğiz" ve "Dik dur eğilme, bu ümmet seninle" sloganları atan gruptakiler, zaman zaman tekbir getirdi.

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Gıyaseddin Gergin, burada yaptığı açıklamada, bugün dünyanın gözü önünde adeta canlı yayında bir darbeye şahitlik edildiğini söyledi.
Gergin, "Mısır halkının iradesinin üstünde bir güç kabul etmiyoruz. Bu sürecin henüz bitmediğini ve sürecin Mısır halkı lehine sonuçlanacağını umuyoruz. Seçimle gelen yönetimler, yine seçimle gider. Siyasi duruşumuzda vicdanı merkeze alan bizler, bu senaryoya karşı Mısır halkının ve onun liderinin yanındayız" diye konuştu.

"Gelen bilgiler Mursi'nin teslim olmayacağı yönünde"

Eyleme destek veren gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da darbenin henüz tamamlanmadığını, direnişin devam ettiğini, gelen bilgilerin, Mursi'nin teslim olmayacağı yönünde olduğunu söyledi.
Kendilerine, üst düzey bazı komutanların Mursi'nin yanına geçtiği yönünde bilgilerin de ulaştığını kaydeden Dilipak, şöyle devam etti:

"Ümit ederim ki ülkede bir iç savaş yaşanmaz. Bu süreç bir kere daha bazı şeyler üzerinde düşünmemiz için bir fırsat oldu. Biz bugün burada, namlusunu halka dönmüş tanka selam durmayan bir lider ve bir halkı selamlamak için geldik. Mısır'da yaşanan bu darbe girişimi sadece Mısır'a değil, 'kızım sana söylüyorum gelinim sen dinle' kabilinden aynı zamanda Türkiye'ye, Suriye'ye, Gazze'ye yönelik bir tehdittir. İslam coğrafyasında Müslümanların siyasi taleplerine karşı birileri meydan okuma içinde. Hep birlikte bu saldırıya karşı direneceğiz. Teslim olmayacağız. Sonuçta halkın ve Hakk'ın dediği olacak. Kazanacağız."

Dilipak, gündüz saatlerinde sivil toplum örgütleri olarak bir basın açıklaması yapılacağını, cuma namazından sonra da Fatih Camisi'nde olacaklarını ifade ederek, herkesi katılmaya davet etti.
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım da Mısır'da halkın iradesine karşı bir darbe girişimi yaşandığını belirterek, Mısır'ın bütün şehirlerinde bu darbe girişimine karşı halkın güçlü bir iradesinin söz konusu olduğu yönünde haberler aldıklarını kaydetti.

Yıldırım, "İsrail bundan çok memnun görünüyor ama bu darbe girişiminin sonucunda Mursi bu girişimi atlatırsa çok daha güçlü olacak ve eğer gerçekten Mursi'ye bir zarar verilirse, gördüğümüz kadarıyla da halk harekete geçecek ve birçok yerde de İsrail karşıtlığı artmış olacak" diye konuştu.
Özellikle İslam dünyasında son dönemlerdeki bağımsızlık hareketlerine karşı şu anda Türkiye de dahil birçok yerde eylemler gerçekleştirildiğini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu eylemlerin arka planına baktığınız zaman ne yazık ki ilk planda İsrail'i görüyorsunuz. Mısır'da da İsrail'in daralan o yapısına karşı şu anda isimleri de bilinen İsrail dostlarının Mısır içerisindeki para dağıtmaları, halkı organize etmeleri, medyayı kullanmaları sonucunda bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız."
Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Türkmen de halkın iradesine karşı sürekli bir komplonun söz konusu olduğunu vurgulayarak, "Bu sadece Mısır'da olmadı. Taksim Gezi Parkı olayı da benzerdir. Neticede halkın iradesine, çevreye karşı vesayet sisteminin bir direnişidir bu" diye konuştu.

Gruptakiler, açıklamaların ardından dağıldı. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Komik olmayin akilli olun. Din ile devlet yonetilemez! neyin yaygarasini yapiyorsunuz, ucu size dokunacak diyemi korktunuz? Evet sonunda bizde dinci akp den kurtulacagiz. LAiK lik bu iste
Mursinin derdest edilmesi mısırın intiharıdır. Arap baharının ebediyyen kışa evrilmesidir.
Biz kendi ülkemize bakalım bizim sonumuzu Allah hayırlı etsin
Geri Dön