HABER

İstanbul'da sahteciler ve kaçakçılara operasyon

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'da düzenlenen 3 ayrı operasyonda, sahte YTL bastıkları, sahte fatura düzenledikleri ve tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle 12 kişi gözaltına alındı. Mali Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanarak mahkemeye sevk edilen 12 kişiden 9'u tutuklanırken, 3'ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Mali polis, Bahçelievler'deki sanayi bölgesinde bazı sabıkalı kişilerin sahte madeni 1 YTL basarak piyasaya sürmek üzere oldukları ihbarı üzerine soruşturma başlattı. Bahçelievler'deki bir atölyeye baskın düzenleyen ekipler, zanlıları suçüstü yakaladı. Şebekenin diğer elemanlarını ise Küçükçekmece ve Bayrampaşa'da yakalayan polis, 8 zanlıyla birlikte 2 bin 50 adet sahte madeni 1 YTL ele geçirildi. Operasyonda, sahte para yapımında kullanılan çok sayıda malzeme de ele geçirildi.

İkinci operasyon Küçükçekmece'de, 2 şahsın ellerinde bulunan tarihi değeri çok yüksek Roma dönemine ait mezar taşlarının bulunduğu ve bu eserleri pazarlamak için müşteri aradıkları bilgisi üzerine gerçekleştirildi. Alıcı kılığına giren polislerle ellerinde bulunan 4 tarihi eser parçası için 75 bin dolar üzerinden anlaşan şüphelilere teslimat esnasında operasyon düzenlendi. Suçüstü yakalanan 2 tarihi eser kaçakçılığı zanlısından elde edilen eserlerin Roma ve Osmanlı dönemlerine ait oldukları tespit edildi. Mahkemeye sevk edilen zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Son operasyon da Gaziosmanpaşa'da gerçekleştirildi. Sahte fatura düzenledikleri tespit edilen 2 kişiyi Gaziosmanpaşa'da bir ofiste gözaltına alan polis, şahıslarla birlikte çeşitli firmalar adına düzenlenmiş çok sayıda sahte fatura ele geçirdi. Şahıslar, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler