HABER

İstanbul'da yaşamanın bedeli ağır

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan "İGİAD Asgari Geçim Ücreti Araştırması", İstanbul'da yaşayan evli ve iki çocuklu bir ailenin, asgari şartlarda geçimini sağlayabilmesi için gerekli olan ücret seviyesini 2009 yılı için bin 140 TL olarak belirledi.

İGİAD tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, derneğin Asgarî Geçim Ücreti (AGÜ) Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen araştırma ile bir ailenin; gıda, kira, elektrik, su, yakıt, mutfak tüpü, haberleşme, ulaşım, eğitim, giyim, ilaç, ev eşyası ve temizlik harcamalarını içeren ortalama toplam gideri tespit edildi.

2009 yılı için çeşitli sektörlerden 300 iş görenle yapılan anket çalışmasına göre İstanbul'da iki çocuklu bir ailenin asgari olarak geçinebilmesi için iş görenin, yemek, yol, prim, ikramiye, yardım vb. yan ödemeler dahil olmak üzere toplam bin 140 TL kazanması gerektiği belirlendi.

Derneğin belirlenen bu rakamı, evli ve iki çocuklu bir iş görene verilmesi gereken asgari geçim ücreti tutarı olarak işverenlere tavsiye ettiği belirtilen açıklamada, İGİAD'ın "yürürlükte olan asgari ücret seviyesinin daha da yukarılara çekilmesi gerektiği" düşüncesinde olduğu ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön