HABER

İstanbul'daki çete operasyonu

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'da bir işadamını kaçırıp 10 bin YTL fidye istedikleri ileri sürülen ve aralarında 5 polis memurununda bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Sorguları tamamlanan şahıslar, Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'da gümrük memuru olarak çalışan M.B adlı bir kişi polise başvurarak fidye amacıyla bazı kişilerce kaçırıldığı söyledi. M.B polise verdiği ifadesinde kendisinden istenen 15 bin YTL parayı teslim ettikten sonra serbest bırakıldığını ve kendisini kaçıran kişilerden şikayetçi olduğunu söyledi. Bunun üzerine soruşturma başlatan polis, adı geçen kişileri savcılık kararıyla teknik ve fiziki takip altına aldı. İzlenen çete elemanlarının bir süre sonra Büyükçekmece'de tekstil işiyle uğraşan bir işadamını yine fidye amacıyla kaçırma planı içerisinde olduğunu belirledi. Polis, isminin İ.A olduğunu tespit ettiği işadamın şebeke tarafından kaçırıldıktan sonra suç ustü yakalamak için beklemeye başladı.

Yapılan takibatların ardından kimlikleri tespit edilen şebeke elemanlarının yakalanması ve kaçırılan işadamının kurtarılması için hazırlıklar tamamlandı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından adım adım izlenen şebeke üyelerinin, yakalanmasına yönelik tamamlanan hazırlık çalışmalarının ardından başta işadamının kaçırıldığı ev olmak üzere çeşitli adreslerde de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Düzenlenen operasyonlarda bir evde alıkonulan işadamı İ.A kurtarılırken, şebeke elemanı 8 kişi de kıskıvrak yakalandı. Şebekenin tekstil işiyle uğraşan işadamı İ.A'dan 10 bin YTL fidye istedikleri anlaşıldı.

Soruşturmada, şebeke üyelerinden 5'inin halen İstanbul'da çeşitli birimlerde görev yapan polis memurlarından oluştuğu tespit edildi. Operasyonda şebeke lideri olduğu öne sürülen Ö.A.'nın Uşak'ta polis memuru olarak mesleğe başladığı ve bir süre sonra açığa alındıktan sonra tekrar mesleğine geri döndüğü öğrenildi.
Operasyonun ardından sorguya alınan şebeke elemanları, işlemlerin tamamlanmasının ardından Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön