HABER

İstanbul'daki İİT toplantısında 'Birleşik Kudüs Filistin’in başkentidir' kararı alınmalı

- Filistin asıllı İsrail milletvekili ve İsrail Parlamentosu Başkan Yardımcısı Teybi: - "Biz ‘Birleşik Kudüs Filistin’in başkentidir’ diyoruz. Bu karar, İstanbul’daki İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında alınmalı ve ben bu kararın alınacağından eminim." - "Trump’ın açıklamasına karşı gösterdiği tepki ve yaptığı açıklamalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmek istiyorum" - "Bugün İstanbul’da Kudüs için toplananlara selam göndermek ve saygılarımı sunmak istiyorum. Kudüs

KUDÜS (AA) - TURGUT ALP BOYRAZ- Filistin asıllı İsrail milletvekili ve İsrail Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahmed Teybi, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul'da cuma günü yapacağı toplantıda, "Birleşik Kudüs Filistin'in başkentidir" şeklinde ortak bir karar alınması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kudüs'ü İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını AA muhabirine değerlendiren Teybi, "Biz ‘Birleşik Kudüs Filistin'in başkentidir' diyoruz. Bu karar İstanbul'daki İİT toplantısında da alınmalı ve ben bu kararın alınacağından eminim." dedi.

Teybi, Trump'ın Kudüs'le ilgili tamamen "Siyonist rejimin politikalarına" adapte olarak Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkına tecavüz ettiğini kaydetti.

- Erdoğan'a tebrik, İstanbul'a selam

Trump'ın "Kudüs'ü İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına karşı gösterdiği tepki ve yaptığı açıklamalarından dolayı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etmek istediğini ifade eden Teybi, şunları kaydetti:

"Bugün İstanbul'da Kudüs için toplananlara selam göndermek ve saygılarımı sunmak istiyorum. Kudüs'ü savunmak için tüm İslam başkentlerindekilerle birlik içerisindeyiz. Kudüs Filistin'in başkentiydi ve öyle de kalacak. Ayrıca Filistin, Ürdün, Türkiye, Fas, Cezayir, Mısır, Lübnan ve tüm İslam dünyası, hatta Avrupa ve ABD'deki tüm halk tepkilerine teşekkür etmek istiyorum."

- Resmi tepkiler daha sağlam olmalı

Halkın tepkisinin önemli olduğunu belirten Teybi, "Bununla birlikte resmi pozisyonlar çok daha sağlam olmalı ve ABD bu yobazca tutumundan dolayı sadece halkların öfkesini değil bu resmi öfkeyi de hissetmeli." diye konuştu.

Şimdiye kadar Trump'ın kendisini "dürüst" bir ara bulucu olarak sunduğunu hatırlatan Teybi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Filistin ve İsrail arasında) Bu sözde nihai anlaşmada o artık aracı falan değil. Çünkü bu yaptığı nihai anlaşma değil yüzümüze atılan nihai tokattır. Şu anda Trump çözümün değil, sorunun parçası olmuştur." dedi.

Trump'ın kararının ardından Kudüs ve Filistin'de başlayan olayların nereye evrilebileceği yönündeki soruya ise Teybi, "Kudüs'te ve tüm dünyada olan öfke hala burada." diye cevap verdi.

- Kudüs'teki yarım asırlık işgal

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.

BMGK kararı çerçevesinde ABD dahil uluslararası toplum, Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri,

Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

(AA)

Geri Dön