İstanbul'daki metrobüs kazası davası

Kadıköy'de, şemsiyeyle saldırdığı metrobüs şoförünün kaza yapmasına yol açtığı iddia edilen sanığın 68 yıl 9 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi

İSTANBUL (AA) - Kadıköy'de, şemsiyeyle saldırdığı metrobüs şoförünün kaza yapmasına yol açtığı iddia edilen sanığın "olası kastla kasten yaralama", "kamu malına zarar verme" ve "olası kastla mala zarar verme" suçlarından 68 yıl 9 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Murat Akbulut ve müşteki şoför Recai Türkoğlu ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada, bazı müştekiler de hazır bulundu.

Duruşmada söz alan taraf avukatlarından Hüseyin Altay, metrobüsün bariyer dışına çıkmaması gerektiğini ifade ederek, bariyerlerin yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı ve kazadan sonra güçlendirme çalışmasının yapılıp yapılmadığı hususunda, mahkemenin araştırma yapmasını istedi.

Tutuksuz sanık Murat Akbulut'un avukatı ise müvekkilinin kusur durumuna ilişkin objektif şekilde rapor hazırlanması ve olay yerinde keşif yapılması talebinde bulundu.

Kazadan sonra metrobüs bariyerlerine güçlendirme yapılıp yapılmadığı hususunda, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına karar veren mahkeme, sanık avukatının keşif yapılması talebini İETT'den gelen cevaba göre değerlendireceğini kaydederek, duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 23 Eylül 2016'da Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na gelen metrobüsün, Acıbadem durağında yoldan çıkarak kaza yaptığı anlatılıyor.

Kazanın, sanık Murat Akbulut'un metrobüs şoförü Recai Türkoğlu'na şemsiyeyle vurması sonucunda meydana geldiği aktarılan iddianamede, olaydan 17 kişinin zarar gördüğü belirtiliyor.

İddianamede, Akbulut'un "olası kastla kasten yaralama", "kamu malına zarar verme" ve "olası kastla mala zarar verme" suçlarından 17 yıldan 68 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.