HABER

İstanbul'dan çalınan bandroller Manisa'da bulundu

MANİSA (İHA) - Manisa Emniyet Müdürlüğüne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin kent merkezinde gerçekleştirdiği korsan kitap operasyonunda, piyasa değeri yaklaşık 25 YTL olan kitap ele geçirildi.

Kitapların 368 adedinde, 13 Mart 2005 günü İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü deposundan çalınan bandrollerin olduğu tespit edildi.

Doğu Caddesi üzerinde bir iş yerinde korsan kitap satıldığı yönünde ihbar alan polis, söz konusu işyeriyle ilgili çalışma yaptı. S.T.'ye ait iş yerine operasyon düzenleyen Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, tanesi 20 YTL'ye satılan korsan ve 50 YTL'ye satılan çalıntı bandrollü toplam 743 adet korsan kitap tespit etti. Yapılan inceleme sonucunda, 13 Mart 2005 günü İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü deposundan çalınan bandrollerin burada ele geçirilen 106 adet New Headway, 93 adet New English File, 89 adet Total English, 11 adet Password, 51 adet Essential Grammer İn Use ve 18 adet Basıc English Grammer adlı kitaplara yapıştırıldığı görüldü.

Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir, toplanan kitaplarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek şunları söyledi: "Ekiplerimiz bir işyerinde yaptıkları operasyonda 743 adet korsan ve çalıntı bandroller yapıştırılarak satışa sunulan çeşitli kitapları elde ettiler. Üstelik yakalanan kitaplardaki bandrollerin de Kültür Bakanlığı'na bağlı İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü deposundan çalındığını saptadık. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz".

Çalıntı bandrollerle ve korsan kitap satışında bulunan S.T'nin çalıntı bandrollü kitap satışı yapmak ve korsan kitap bulundurmaktan dolayı savcılıkça hakkında açılacak davada 2 yıldan 4 yıla kadar hapsi istenebilecek. Ayrıca Telif Hakları Yasası'na göre de 50 bin YTL ile 150 bin YTL arasında para cezası verilebilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön