İstanbullular dikkat! 600'den fazla otobüs bugün çalışmayacak

İstanbul Otobüs A.Ş.’nin erguvan otobüsleri, bugün kontak kapatma eylemi yapacak. İstanbul’da toplam 900 civarında erguvan otobüsü olduğu biliniyor.

İstanbul Özel Halk Otobüsü sahipleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları ücretlerin maliyetlerini karşılamadığını belirterek önceki gece 15 Temmuz Şehitler Makamı önünde bir araya geldi.

Erguvan Otobüs İşletmecileri her ay otobüs başına 15 bin TL zarar ettiklerini ve bugünden itibaren kontak kapatacaklarını açıkladı. Eyleme, İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde hizmet veren sendika üyesi erguvan halk otobüsü işletmecileri katılacak. Eylem Avrupa yakasındaki 600 otobüsü kapsarken, dernek bünyesinde faaliyet gösteren Anadolu yakasındaki 300'ün üzerinde otobüsün hizmet vermeye devam edeceği öğrenildi.

"54 TANESİ İFLAS ETTİ"

2.60 TL'lik biletin sadece 1,40 TL kuruşunun kendilerine verildiğini söyleyen Başkan Çetin, sozcu.com.tr'ye yapştığı açıklamasında, “Biz 2011 yılında 460 işletmeci bu otobüsleri aldık ancak 54 tanesi iflas etti bıraktı. Biz sürekli zarar ediyoruz. Belediyeden görüşecek bir muhatap bile bulamadık. Özel halk otobüsü işletmecileri, belediyeden alınan ücretlerin, taşıma ve yakıt masraflarının çok altında kalması nedeniyle, iflas aşamasına gelinmiştir.” dedi.

"HER GÜN ZARAR EDİYORUZ"

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin açıklamasının devamında; Her şeye zam geliyor en azından benzin litre fiyatı 2011 yılında ne kadardı şimdi ne kadar? Biz artık kar etmeyi bırakın bildiğiniz her gün zarar ediyoruz. Bu yüzden de halkımızdan özür dileyerek cuma günü kontak kapatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

"HAKLARINDA SORUŞTURMA BAŞLATILIR"

İETT’den yapılan açıklamada işletme sahipleri ile yapılan sözleşme gereğince kontak kapatma gibi bir haklarının olmadığı ve vatandaşın mağdur olmaması için gerekli önlemin alındığını belirtti. Ayrıca işletme sahipleri hakkında soruşturma açılacağı da belirtildi.

"HÜKÜMLERİ YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜLER"

İETT'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde çalışan bazı özel otobüs işletmecileri 07.03.2018 günü saat 22.30’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde eylem yaparak Cuma günü kontak kapatacakları yönünde basın açıklaması yapmışlardır. Bilindiği üzere söz konusu taşımacılar İdare tarafından düzenlenen 2 ayrı ihale sonucu 10 ve 15 yıllığına taşımacılık hizmeti vermeye hak kazanmışlardır. Taşımacılar, taşımacılık faaliyetini sözleşme ve mevzuat hükümlerine göre yerine getirmekle yükümlüdürler.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem, sözleşmenin “Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak, aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak vb. eylemlerde bulunmak” hükmü kapsamında değerlendirilecektir. Bununla beraber, İETT olarak toplu taşımacılık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemler alınmış, ihtiyaç duyulan hatlara ek seferler planlanmıştır. Eylem olması halinde İstanbullular toplu ulaşımda sorun yaşamayacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
çıkarın bunları işten sözlesmelerini iptal edin
Hakkı verilmiyorsa tabiki sonuna kadar arayacak.Ne yapsınlar?İnsanları bedava taşıyacak halleri yok.Tabiki fazla abartmadan tepkilerini gösterecekler.
kazanmayan çalışmasın kardesım.. insanları sömürmesinler artık! devletin otobüsü mü yok?
SÖZ KONUSU HALK OTOBÜSLERİNİN ÇALIŞTIĞI HATLARIN EN UCUZ SATIŞ (DEVİR) FİYATI NE KADAR.
rahatlariz
insanlar hakkını aradığı zaman hemen atın sözleşmesini iptal edin diyen düşüncesizler boş konuşmayın her aile babasının sorumlu bir ailesi var ah ülkem ah .
herşeye zam e adamlar haklı verrrrr mehteri
geçmişte siz halkı soydunuz kimse sesini çıkaramıyordu özürlü vatandaşlardan bile para isterdiniz otobüse almak istemezdiniz ücretsiz kullanıyorlar diye surat yapardınız haktır size
çalışmasınlar zaten dünyada örneği yok. taşımacılık devletin işi.
İnsanlar haklarını da mı aramıyacak bu ülkede çalışılmaması gerekiyorsa, hak için çalışılmayacak...
zarar ediyorsan çalışmayın belediyenin binlerce otobüsü metrosu var onlar vatandaşı taşır
trafikten 900 otöbüs çekilmiş yolda kalmayız aksine trafik rahatlar
Sozlesmelerini iptal edin gitsin minibus gibi calisiyorlar bazilari cok pis ve bakimsiz klimalar calismiyor havalandirma calismiyor 2.60 tl az para degil
Layıkıyla işinizi yapın ondan sonra hak talep edin
güzel oldu güzel trafik rahatlasın en azından Beyler acil bakın.Yutubda video çekerek tahmin paylaşan çocuğu gördünüz mü?ne söylediyse gelmiş mk bakın adı Molvin Paydin.Yalan söylüyorsam adiyim aratın Molvin Paydin diye görün tahminlerini.Hele bugün tüm tahminlerini tutturmuş.Bir çıkarım varsa dediğim gibi adiyim.Herhangi birşeyde istemiyor ücret ya da başka şeyler istemeden paylaşıyor.İşin ilginci video çekerek istatistik ve nasıl oynanacağını açıklıyor yemin ediyorum size.Youtube Molvin Paydin yazıp bakın dediklerimi anlayacaksınız ????
Bir tam bilet 2.60 TL. Köprü geç hatlarının çoğu 5.20 TL ve aktarmada yok. Bu fahiş ücretlerle nasıl zarar ediliyor anlamak zor..
İstanbul büyükşehir belediyesi zam yaparken paraları arda Turan’a yedirmek için mi yaptı
adamlar haklı devlet emekliyi polisi şehit ailesini adamlara bedavaya taşıttırıyor,
yakında iflas etmeyen kurum kalmaz
hakkını arayana suç duyurusu kontak kapatsın herkes bakalım 1 günde benzin mazot nasıl düşüyor fiyatı..
özel halk otobüsü minibüsü taksisi komple iptal olsun bu ne ya, zaten idari kontrolleri yok şikayet mercileri yok denetimi yok derhal hepsinin ruhsatları iptal edilsin belediye topyekün kendi işletsin kazancıda zararıda kendine olsun.
Neden böyle oluyor. Çünkü adam plakaya milyonlar yatırmış bunu da halktan fazlası ile çıkartmayı kafasına koymuş. tek çözüm yolu var tüm hatların plakalarını iptal ederek hattı yıllık ihale ile kiraya vermek. Böyle olmazsa Devletin desteğini de arkasına alan taksi dolmuş ve otobüs mafyası daha halkı çok söğüşler.
Belediye lere bağlı değilmi bunlar
emekliyi kim bedavaya taşıyor bu özel halk otobüsleri hakkı olan gazi şehit yakınlarının hakkı olduğu halde bindirmiyor
bı okumayı ogrenipte yorum yapsaniz varya harika olacak ta nerde bizde öyle işkembe den konuşun.. adam 2.60 TL lik ücretin 1.40 bize kalıyor gerisini belediye alıyor diyor.. 1.20 suya sabuna dokunmayan belediye ye kalıyor adamlar zam yapmak istemiyor eyy eyyy millet isyanlari halka değil belediye ye ama bu zulmü yarattiran yine belediye kemiksiz para kazanma derdinde
Dağdan gelip istanbul gibi bir yerde 100 kişiyi aynı otobüse sokmak para kazanmak az mı geldi? Defolun gidin klima bozuk vs hep numara peşindeler. lütfen iptal edin bunların sözleşmesini...
Diğer Haberler