HABER

İstanbullu'nun seçtiği vapur sefere çıkıyor

İstanbul (AA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında halkın oylarıyla 8 model arasından seçilen 4 numaralı şehir hatları vapurunun ilki olan "Fatih", ilk seferini 16 Ocak Cuma günü Ortaköy Vapur İskelesi'nden yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, revir, bebek bakım odası, evcil hayvan barınakları, büfe, 6 adet plazma televizyon ve 1 adet DVD player, GPS üzerinden uyduya kilitlenebilen dijital anten sistemi gibi sosyal donatı alanları bulunan vapur, fiziksel, görme ve işitme engellilerin ihtiyaçları da dikkate alınarak özel olarak tasarlandı.

Özel düşünülmüş kullanım alanlarına sahip olan yeni vapur, engelliler için uygun rampa, engelli tuvaleti, özel ışık ve ses düzeni, görme engellilere özel zemin kaplamasıyla tüm yolculara kolay ve konforlu seyir imkanı sunuyor.

Boyu 68 metre, eni 13 metre ve yolcu kapasitesi 1800 olan ve 14 knot deniz mili hız yapabilen vapur, dünyanın en gelişmiş manevra güç ve kabiliyetine sahip teknik sistem ile donatıldı.

Her türlü konforun düşünüldüğü vapur, minimum yakıt sarfiyatı ve ideal egzost emisyon değerleri ile de çevreci özelliğe sahip bulunuyor.İlk aşamada 5 adet üretilecek 4 numaralı vapurların ilki olan "Fatih"in maliyetinini 9,3 milyon dolar olduğu bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön