HABER

İstanbul'un 200 yıllık tarihi renklendi

Amerikan Ulusal Kütüphanesi “tarihi renklendirme” projesi kapsamında renklendirilen hiç görülmemiş 200 yıllık İstanbul fotoğraflarını yayınlandı.

İstanbul'un 200 yıllık tarihi renklendi

Dünyanın en büyük kütüphanesi olan Amerikan Ulusal Kütüphanesi (National Library of Congress) “tarihi renklendirecek Photochrom projesi” kapsamında 1985 yılında İsviçre’deki Muriset Sanat Galerisi’nden yaklaşık 6 bin adet 1890-1910 yıllarında çekilmiş siyah beyaz Avrupa ve Ortadoğu fotoğrafları satın aldı.

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/yasam/mazideki-istanbul-fotograflari-renklendi-istanbul-un-200-yillik-tarihi-renklendi/5035/124235/sayfa/1/)

Bu kareler İsviçre’nin Zürih kentindeki Photoglob Şirketi’nin laboratuvarlarında yıllarca süren uğraş sonunda photochrom teknolojisiyle renklendirildi ve ortaya İstanbul’un belki de hiç görülmeyen kareleri çıktı.

Library of Conress 'İstanbul not Constantinople' adını verdiği İstanbul koleksiyonunu internet üzerinden tüm dünyaya yayınladı. Renklendirilmiş İstanbul fotoğrafları içinde Galata Köprüsü, Sultanahmet, Ayasofya, Eminönü, Kız Kulesi, Anadolu Hisarı, Fenerbahçe, Tophane gibi yerlerin 1890-1910 yılları arasında çekilmiş görüntüleri bulunuyor.

Ayrıca İstanbul’daki Bizans surları, sokak berberleri ve bir semt pazarından görüntüler de koleksiyonda yer alıyor. Kütüphane proje çerçevesinde Ortadoğu ve Avrupa’nın dört bir yanında çekilip renklendirilen 6 bin fotoğrafı ülke ya da şehir isimleriyle yayınladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön