İstanbul'un kitap okuma haritası çıkartılacak

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Valisi Muammer Güler, satılan kitaplardan yola çıkılarak İstanbul'un kitap okuma haritasının çıkarılacağını belirterek, "Kıraathanelerin özel bölümlerinde bir kitaplık bulundurma zorunluluğu getirilecek, belediyemiz de bunların standartlarını getirerek, işyeri ruhsatı verilirken bu eksiklikleri de kontrol edecekler" dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından başlatılan "Türkiye Okuyor Kampanyası"nı basın mensuplarına tanıttı. İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi'nde düzenlenen toplantıya İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve kampanyaya destek veren çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Güler, bugüne kadar 300 bin civarında insana okuma yazma öğretildiğini hatırlatarak, "Yeni kampanyamız bilgi çağı ve değişimin de beraberinde getirdiği bir ihtiyacı karşılayacak. Yeni kampanyamızın 3 hedefi var. Okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretmek, okuma yazma bilenlere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve bilgisayar okur yazarlığı oranının yükseltilmesi. Böylesine önemli 3 hedefin öngörüldüğü bu kampanyayı mart ayı itibariyle Türkiye'nin her yerinde ve İstanbul'da başlatıyoruz" dedi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği kampanya kapsamında özellikle yoksulluk içinde bulunan, okuma yazma bilmeyen ve zorunlu eğitim çağını geçirmiş yetişkin nüfusun tamamının okuma yazma ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığını ifade eden Güler, "Okuma yazma bilip de 1. ve 2. kademe diplomalara sahip olmayanları da diploma sahibi yapmayı amaçlıyoruz. Genç nüfusumuzda okuma bilincini oluşturularak kitap okuma alışkanlığını geliştirmek ve daha geniş toplum kesimlerine bilgisayar okur yazarlığı kazandırmak istiyoruz" şeklide konuştu.

Türk toplum kitap okuma alışkanlığı yaygın olmadığını söyleyen Vali Güler, "Kitap okuma içinde bulunduğumuz çağda nitelikli yaşamın en önemli araçlarından biridir. İlimizde daha çok vatandaşa okuma yazma öğretilmesi ve kitap okuma alışkanlığı aşılanarak düşünen ve yargılayan ve üreten bireylerin topluma kaynaşması sağlanıyor. Bilgi toplumunun en büyük gerekliliği bilgisayar kullanımdır" diye konuştu. Vali Güler, kampanyanın başlangıcının mart ayı olarak öngörüldüğünü kaydederek kampanyanın 4 yıl süreceğini söyledi.

Kampanyanın önceliğinde hiç okuma yazma bilmeyenlerin tespit edileceği ve bunların okur yazar duruma getirilmesinin planlandığını belirten Vali Güler, ilköğretim ve lise çağındaki çocuklara da kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kampanya için çeşitli afiş ve broşürler hazırlayacaklarını ifade eden Vali Güler konuşmasına şöyle devam etti:

"Tanıtım klipi ve müziği ile ilgili çalışmalar içerisindeyiz. Okullarımızda rehber öğretmenler ve edebiyat öğretmenleri bu konuda bilgilendirilecek. Satılan kitaplardan yola çıkılarak İstanbul'un kitap okuma haritası çıkarılacak. Kahvehanelerin, kıraathane haline dönüştürülmesi için yeni bir yapılanma içerisine girilecek. Bunların amacına uygun hale getirilmesine çalışılacak. Okullardaki bilişim teknolojisi sınıfları kampanya kapsamında daha çok kullanılacaktır. Özellikle son 5 yılda eğitimde çok önemli
yatırım atağı gerçekleştirildi. 38 bin olan derslik sayısı 18 bin arttırılarak 56 bin olarak bu yıl sonunda gerçekleştirilecektir. Geçmiş dönemde yürütülen çalışmaların neredeyse 7.5 katı kadardır. Şu anda İstanbul'da ilk ve orta dereceli okullarda bilgisayar laboratuarı olmayan hiçbir okul bırakılmamıştır. Hepsinin de internet erişimi sağlanmıştır. Bu bilgisayar sınıflarından bütün mahalleli vatandaşlarımız ve okuma kurslarına katılanları da yararlandırmayı düşünüyoruz"

Ayrıca nikah törenlerinde eşlere, eğitim kurumlarına en az 3 kitap hediye etmelerinin özendirilmesi için çalışmalar yapıldığını söyleyen Vali Güler, "Daha önce de ağaçlandırma kampanyalarında benzerlerini uygulamıştık. Ayrıca belediyemiz desteği ile mobil kütüphaneler oluşturulacaktır. Hediye olarak kitap verilmesi alışkanlığını özendireceğiz. Evlerde okuma saatleri alışkanlığının yaygınlaştırılması için ailelerin özendirilmesi düşünülüyor. Ayrıca kampanyanın medyada yer alması için ünlü sanatçılarla 'Türkiye sanatçılarıyla buluşuyor' toplantıları gerçekleştirilecektir. Hedef yüzde 100 okur yazar İstanbul'dur. Bu hedefe ulaşılması için büyük gayret sarf edilecektir. İl Özel İdaresi işbirliği ile de şu anda yürütülen mesleki kurslar projemizde bilgisayar eğitimi yaygınlaştırılacaktır. Bu çalışmada hepimizin önemli görevleri vardır. Daha önce başarılı ile gerçekleştirdiğimiz 'eğitime destek' kampanyası gibi bu kampanyaya da sahip çıkmanızı istiyorum. Hedef büyük Atatürk'ün ön gördüğü çağdaş uygarlığın üzerine çıkma hedefidir. Çağdaşlaşma aydınlanma hedefidir" ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Güler, anlattıklarının projelerin üst başlıkları olduğunu söyledi. Güler, "Henüz uygulama planı haline getirilmedi. Bu çok basit. Nikah kıyılacak kişilerde 3'er kitap hediye etmeleri istenecek Bu tabii bir zorunluluk değil önleyici bir tedbir. Bir de kıraathanelerin özel bölümlerinde bir kitaplık bulundurma zorunluluğu getirilecek. Belediyemiz de bunların standartlarını getirirken, işyeri ruhsatı verilirken bu eksiklikleri de kontrol edecekler" dedi.