HABER

İstanbul'un miras listesinde kalma mücadelesi

İstanbul -(AA) UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesinden çıkartılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul, kendisine tanınan 2 yıllık sürede listede kalmak için mücadele verecek.

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki toplantıda İstanbul surlarındaki yanlış restorasyonun durdurulması, ilçe belediyelerine merkezi idare tarafından restorasyon ve koruma işlemleri için kaynak aktarılması, tarihi yarımadada bir koruma planının hazırlanması ve bir alan yönetiminin belirlenmesi gerektiğine ilişkin rapor sunulduğunu bildirdi.

Taşbaşı, bu sürece hazırlanmak için 26 kişilik "Yönlendirme Komitesi", bunun içinden 11 kişilik "Yürütme Kurulu" oluşturulduğunu kaydetti.Taşbaşı, İstanbul'un dünya mirası listesinde olmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Bir kentin listeden çıkarılması hem prestij kaybına neden oluyor, hem de yeniden dünya miras listesine girebilmek için en az 14-15 yıl zaman geçiyor' dedi.

Taşbaşı, Vilnius'taki UNESCO toplantısında, İstanbul'da yapılacak olan Galaport, Haydarpaşa ve Dubai Towers ile ilgili de itirazlarda bulunulduğunu ve sorular yöneltildiğini dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler