HABER

İşte 50 yenilik

İşte 50 yenilik

Birkaç yıl öncesine kadar hayalini bile kuramadığımız pek çok şey yaşamımızın bir parçası olmak üzere. İşte hayati değişimlere yol açması beklenen 50 yenilik.


Samsung’un PCM adı verilen geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği telefon, arka tarafındaki solar panelle kendini şarj edebiliyor.


Microsoft ve Alman Haso Plattner’ın ortak işi olan Nano Touch, arkasına yerleştirilen dokunmatik arayüz yoluyla ‘şeffaf’ hissi yaratıyor. Böylece ekrandaki ikona arkadan da tıklayabiliyorsunuz.


3M firmasının 3 robottanoluşan ekibi sırayla arızalı su borularına girerek 2 saatte tamir ediyor. Böylece şebeke suyu kaybı önleniyor.


AirTies tak-paylaş modem, internet dışında küçük bir network vazifesi üstleniyor ve ev veya işteki bilgisayarları kablosuz olarak birbirine bağlıyor.


RNK Teknoloji’nin geliştirdiği cihaz, marketlerdeki arabalara monte ediliyor ve orada satılan ürünlerin fiyatını, hangi reyonda olduğunukaç çeşidi olduğunu vs. gösteriyor.


LG’nin orijinal eseri 3.4 cm boyunda dokunmatik ekrana sahip. 4 bant ve 3G bağlantıyı destekliyor.


Giroptic firmasının ürünü, dış bükey bir ayna ve ona bağlı bir kontrol panelinden mamul. Değişik açılardan çekilen mekan, özel yazılımla birleştirilerek 360 derece kesintisiz hale getiriliyor.


Xerox’un Kanada’daki araştırma merkezinde üretilen Silver Bullet, elektronik devreleri plasyik, kumaş, film gibi yumuşak zeminlere basabiliyor.


Göndericiden elektronik ortamda alınacak gönderiler, en yakın PTT noktasında çıktısı alınarak sahibine teslim edilecek.


Toyota Prius Plug-In Hybrid, Avrupalı’nın ortalama seyahat mesafesi kadar yolu, yani 20 kilometreyi, sadece elektrik gücüyle tamamlıyor. Bundan uzun mesafede iseyanmalı ve elektrikli motor dönüşümlü çalışıyor.


STX tarafından tasarlanan Eoseas, 3 bin 400 yolcu kapasitesine sahip. Gemi bütünüyle geri dönüşümlü malzemeden üretilecek. Sıvı yakıttan çok daha zararsız sıvılaştırılmış gaz santrali, yaklaşık 1000 metrekare alana yayılan güneş santrali ve gemide üretilen organik atıklarla çalışacak bir mikro elektrik santrali var.


Peugeot HYmotion 3, 125 cc’lik motoru dışında ön tekerlerine yerleştirilmiş iki elektrikli motora sahip.


Aile için üretilen bu Honda, yakıt olarak hidrojen kullanıyor.


Renault bir aile otomobili olan Fluence’ın sadece elektrikler çalışan modeli için tüm hazırlıklarını tamamladı.


Tülomsaş ve General Electric işbirliğiyle üretilecek dizel elektrikli yeni nesil lokomotifler sayesinde demiryoluna rağbet artacak.


Inter Distance adlı cihaz bir tünelde bile iki araç arasındaki güvenlik mesafesini ölçebiliyor.


Paris Belediyesi’nin 2010’da devreye sokacağı Autolib sisteminde araçlar kentin belli istasyonlarında ve bu iş için ayrılmış yerlerde duracak. Aboneler, araçları ordan alıp gidecekleri yere gittikten sonra en yakın istasyona bırakacak.


Amazon, elektronik kitabı Kindle’ın 500 bine ulaşan başarısının ardından ABD’de 3G bağlantıyla her hangi bir gazeteyi PDF formatında indirebilen ikinci versiyonunu satışa sundu.


2010’da işlemeye başlayacak olan interaktif TV projesi, görüntülü görüşme, SMS, gecikmeli TV izleme, uzaktan alışveriş, uzaktan eğitim gibi pek çok interaktif hizmete aracılık edecek.


Artık bir web sitesine girdiğimizde odaya girmiş gibi olacak, sayfalar arasında gezinmek yerine duvarlar arasında dolaşacağız. Mağaza ve emlakçılar için muhteşem bir çözüm.


Üç katman kompozit malzeme ve orta katmanda titreşim yaratmak için bir elektrik akımı. İsmi de Flat Flexible Loudspeaker.


Mpro 120, cebe sığan küçük ve ince yapısı sayesinde her yerde sunum yapmaya, film izlemeye video oyunları oynamaya ve resim paylaşmaya olanak tanıyor.


Uzaya turistik seyahat için son aşamaya gelindi. Galactic Suite ise çıtayı yukarı taşıyıp uzayda otel kuracağını açıkladı. 2012’de hizmete girmesi planlanan otelde ilk aşamada iki astronot ve dört müşteri konaklayabilecek.


3 boyutlu gözlüklerle izlenebilen LCD televizyonlar çıkmaya başladı. Yayınlar da onları izliyor. Ancak NEC firması devrim niteliğinde bir teknolojiyle çıplak gözle izlenebilen televizyon üreteceğini açıkladı. 2010’da ilk örneğin piyasada olması bekleniyor.


Orange firması, geçtiğimiz günlerde televizyona el hareketleriyle kumanda etmeyi sağlayan Keanu adlı sistemi Avrupa’da tanıttı.


Reebok’un kısa süre önce piyasaya sürdüğü Easytone’un tabanı, hafif bir dengesizlik meydana getiren ve sonucunda kas hareketi sağlayan iki tabakadan oluşuyor.


Esquad firmasının ürettiği Hoodie sweat-shirt’ün kapüşonu vekalbe yakın noktaları elektromanyetik dalgaları engelleyici özelliğe sahip. Cep telefonu ve wi-fi dalgalarının sağlığa zarar verdiğine inananlar için birebir.


Dünyanın en büyük entegre elyaf ve polimer üreticilerinden Invista, Lycra Fusion adını verdiği ürünle çorabının kaçmasından korkan kadınların derdine derman oluyor.


Kimya firması Rhodia’nın geliştirdiği Emana adlı kumaş, vücut ısısını düzenleyerek bedensel etkinliği yüzde 41 artırıyor, kas yorgunluğunun esas sebebi olan laktik asit birikmesini yüzde 35 oranında azaltıyor.


SaltySardine markasının sahibi Korgün Şengün’ün 2010 koleksiyonunda yer verdiği yeni ürünü, antibakteriyel özeliğe sahip ve suya girip çıkıldığında kuru kalan ‘ıslanmayan mayo’.


Avrupa ve ABD’de piyasaya yeni sürülen ‘hava soluma aracı’, çikolata ve meyve mikro-parçacıklarını soluyarak tatmaya yarıyor. Çikolata bağımlıları ürüne büyük ilgi gösteriyor.


Ünlü süt ürünleri üreticisi Bongrain’nin alt markası Elvir, osteoporozu önlemek için antioksidanlar, kalsiyum ve D vitaminleriyle zenginleştirilmiş yoğurt üzerinde çalışıyor. 2011’den önce çıkması beklenmiyor.


Normalde cikletlerin doğada yok olması beş yıl alıyor. Meksika kökenli Chicza ise zapote ağacından elde edilen lastik benzeri bir maddeden yapılıyor ve doğada çözülmesi sadece beş ay sürüyor.


İsveçli Tetra Pak, şişe gibi mikrop tutmayan ve kolay açılıp kullanılan, aynı zamanda karton gibi yüzde 100 geri dönüşümlü yeni bir süt kutusu üzerinde çalışıyor. 2011 başlarında raflarda olabilir.


Yiyeceklerin saklanma süresini ikiye hatta üçe katlayan antibakteriyel filmlerin geliştirme süreci bitmek üzere. Meyvelerin olgunlaşma sürecinde ürettiği etileni absorbe edebilen streç filmler de var.


Whirlpool’un geliştirdiği Green Kitchen’ın üstündeki tüm teçhizat enerji tasarruflu. Örneğin muslukta kullanılan suyun bir bölümü filtreden geçirilip bakterilerden arındıktan sonra bulaşık makinesini besleyen su rezervuarında toplanıyor. Firmanın yüzde 70 elektrik tasarrufu vaat ettiği sistem, 2010’da kademeli olarak piyasaya sürülecek.


Saint-Gobain tasarımı camlarda biriken kirler, titanyum oksit katman sayesinde, morötesi ışınlar altında fotosentezle çözünüp iz bırakmadan kuruyor. Camın iç yüzeyi de ısıyı yansıtıcı özelliğe sahip.


General Electric, OLED projesini tamamlamak üzere. İnce ve plastik kağıt görünümündeki ürün yumuşak bir ışık yayıyor. Parçalara böülebildiği için tavan, duvar, pencere, yer döşemesi gibi pek çok yerde kullanılabilir.


Arzum’un ürününde kırıntılar, gövdeye sürgülenen tabak içinde kalıyor ve istendiği zaman rahatça temizleniyor.


3M’e ait Scotch-Brite markası altında çıkarılacak olan Nano Silver Protection özellikli temizlik bezi, yüzeyinde bakterilerin oluşmasını ve bunun neden olduğu kötü kokuları önlüyor.


Vestel TwinJet, az kirli çamaşırları sadece 12 dakikada yıkayabiliyor. Normal kirli çamaşırları 60 derecede yıkarken geçen 150 dakikayı da 60 dakikaya indiriyor.


Geçen Kasım’da piyasaya çıkan Persil Gold’un Soğuk Aktif’i, şebeke suyuyla doğrudan yıkama yapma olanağı veriyor.


Siemens’in geliştirdiği meme tomosentezi cihazı, memenin tıpkı akciğer tomografisi gibi milimetrik kesitler halinde incelenmesini sağlıyor. Böylece ağrı ve acı olmuyor.


Georges-Pompidou Hastanesi ekibinin 15 yılı aşkın süredir üstünde çalıştığı yapay kalp, enerjisini hastanın kemerine takılı bir bataryadan alıyor. İlk klinik deney 2011’de.


‘Drakula metodu’ da denilen hastanın kendi kanı ile gençleşmesi yöntemi PRP, kandaki onarıcı hücrelerin ve büyüme hormonlarının alınarak yine aynı kişiye verilmesi esasına dayanıyor.


Fransız Numerique Assitance’ın geliştirdiği ilk yardım kiti içinde EEG, tansiyon ve kandaki oksijenlenme oranı gibi pek çok hayati ölçümü yapmayı sağlayacak donanım bulunuyor. Ölçümler anında hastaneye veya doktora elektronik olarak gönderiliyor.


Amerikan Douglas Laboratories ile Prof. Halim Hattat’ın işbirliğinden doğan Formula HM, erkek cinsel performansını artırdığı ve ereksiyon probleminin çözümüne doğal yollarla yardımcı olduğu söylenen bir gıda takviyesi. Tüm dünyada aynı anda piyasaya sürülecek.


Givenchy’nin makyajda devrim yaratacağını söylediği Le Primse Yeux Mono, tek rengin dört farklı tonunda oluşuyor ve bu tonlar birbiriyle karıştırılarak istenen ton elde ediliyor.


L’Oreal Laboratuarları’nda yaratılan Volumorphose Intra-Cylane, kuru saçla temas edince katılaşıyor ve saçların suyla temasında da kabarıyor.


Sanofi firmasının Multaq adını verdiği yeni ilacın, kalp kapakçığı kaynaklı ritm bozukluğundan ölümleri yüzde 45 oranında azaltması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön