İşte Ahmet Özal'ın ifadesi

EDİRNE (İHA) - Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan eski Malatya Milletvekili Ahmet Özal'ın, Türkiye'de Su Bakanlığı kurulmadan önce küresel sermayenin ve büyük şirketlerin, yerel yönetimlerin elinde bulunan 90 milyar dolarlık su sisteminin imtiyaz hakkını ele geçirmek için harekete geçtiğini söylediği öğrenildi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile birlikte gözaltında tutulan Özal'ın polis sorgusu tamamlandı. Sedefçi ve Özal'ın da alarında bulunduğu 19 kişi adliyeye sevk edildi. Özal'ın polise verdiği ifadede, Edirne Belediyesi'nin su imtiyaz sözleşmesini kazanan şirketlerden Yerel Yönetim Altyapı ve Arıtma Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortakları Mehmet Altunhan ve Mustafa Selçuk'un kendisine gelerek ihaleler konusunda kendilerine yardımcı olmasını istediklerini söylediği öğrenildi.

İfadesinde, Türkiye'de su şebekelerini 3 bin belediyenin suyun imtiyaz hakkını satacağını ve bununla birlikte ön edemeli sayaç satışının da olacağını söyleyerek, bunun piyasada 90 milyar dolarlık bir pasta oluşturduğunu anlatan Ahmet Özal'ın, hükümetin Su Bakanlığı kurma hazırlığı içinde olduğunu ve bakanlığın kurulmasından sonra Türkiye'deki tüm su konusunda tek yetkinin buraya devredilecek olması nedeniyle büyük sermaye guruplarının bir an önce yerel yönetimlerin elinde bulunan suyun imtiyaz haklarını almak için harekete geçtiğini anlattığı bildirildi. Özal'ın ifadesinde, "Söz konusu şirket yöneticileri de bana gelip imtiyaz sözleşmelerine katılacak büyük sermaye gruplarını ikna etmem konusunda yardım istediler" dediği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler